تهویه هوا در تمام ساختمان ها باید استاندارد گردد

به گزارش نوای پرنده پارسی، فرهنگی به نام هوابند را، به خصوص در اداره ها با سیستم گرمایش مرکزی، توسعه داده ایم که هیچ کس یا فکر نمی کند ضروری است پنجره را باز کند یا اینکه اصلاً نمی تواند پنجره را باز کند.

تهویه هوا در تمام ساختمان ها باید استاندارد گردد

قبل از تهیه واکسن، اگر سلاحی هم برای مبارزه علیه کووید 19 وجود داشت، بسیار کم بود. اما همان زمان یک سلاح وجود داشت که حداقل می توانست به کاهش خطر ابتلا به این بیماری یاری کند - هوای تازه.

به گزارش خبرنگاران، برطبق تحقیقاتی که اواخر سال میلادی گذشته توسط مشاوران علمی دولت انگلستان برای امور فوری انجام شد، فضای اتاقی که به تهویه مناسب مجهز باشد می تواند خطر ابتلا به ویروس را تا 70 درصد کاهش دهد. این یافته باعث شد کارشناسان به مردم توصیه نمایند هر از چندگاهی پنجره ها را به مدت 15 دقیقه باز بگذارند یا اینکه به طور دائمی بگذارند پنجره قدری باز باشد.

اکنون کارشناسان توصیه می نمایند که کیفیت هوای داخل ساختمان ها شامل خانه ها باید آنالیز گردد. در مقاله ای که در نشریه علم به چاپ رسیده است، یک پنل 39 نفری از محققان از 14 کشور، گفته اند که کیفیت هوای داخل ساختمان ها باید درست مانند استاندارد های غذا و آب آنالیز گردد تا از انتقال بیماری های واگیردار پیشگیری گردد.

دکتر جولین تانگ، ویروس شناس از دانشگاه لستر و یکی از نویسندگان این گزارش، می گوید: همه ما می خواهیم نسبت به کیفیت هوای خانه هایمان، ساختمان ها و رستوران هایی که در آن ها حضور پیدا می کنیم، اطمینان حاصل کنیم. درست مثل وقتی که می خواهیم از کیفیت و سلامت آب لوله کشی مطمئن باشیم.

کارشناسان خواهان وضع استاندارد هایی برای سنجش کیفیت هوای داخلی شده اند و دولت ها را ملزم نموده اند تا کیفیت هوای داخل ساختمان های عمومی را به نمایش بگذارد.

آن ها استدلال می نمایند این کار نه تنها از همه گیری های آینده پیشگیری می نماید بلکه از شیوع بیماری های دیگری مانند آنفولانزا یا سرما خوردگی که به وسیله هوا منتقل می شوند، نیز پیشگیری می نماید.

کاترین نوآکس، استاد مهندسی زیست محیطی برای ساختمان ها از دانشگاه لیدز و یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می گوید: با در نظر دریافت اینکه گونه های جدیدتر کووید در حال ظهور هستند که می توانند بسیار راحت تر از گونه های قبلی منتقل شوند، ارتقاء سیستم های تهویه هوا بسیار ضرورت دارد. اما بسیاری از ما هنوز پیغام را دریافت ننموده ایم.

استفان ریچر، استاد روان شناسی در دانشگاه سنت اندروز، می گوید: داده ها می گویند که بیشتر مردم فکر می نمایند تهویه هوا کمتر از شستن دست ها، صورت و فضا اهمیت دارد، اما تهویه مناسب از بسیاری جهات از بسیاری از راه های پیشگیری مهمتر است.

درحقیقت، علم اکنون نشان می دهد که احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله قطرک ها یا ذرات ریزتری به نام اروسول که در هوا وجود دارند، بسیار بیشتر از سطوح است.

نوآکس می گوید: ما می دانیم که اروسول ها مانند دود عمل می نمایند، اما نامرئی هستند و قسمت اعظم انتقال ویروس در فضای بسته رخ می دهد. اگر فردی به همراه فرد آلوده در فضای بسته بماند، ذرات برای ساعت ها در اتاق می مانند و در گذر زمان بیشتر می شوند.

او می گوید راه های بسیار ساده روزمره ای وجود دارد که به وسیله آن ها می توانیم از خودمان در فضا های بسته فروشگاه و اداره محافظت کنیم. به خصوص اگر پنجره ها را هر 2 ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه باز بگذاریم، بسیار مفید است.

نقش جریان هوا در انتقال ویروس را می توان در تحقیقی که در غرب استرالیا انجام شد دید. محققان نشان دادند که در یکی از هتل های قرنطینه در این منطقه ویروس به وسیله فضای بازی که زیر در اتاق یک فرد آلوده بود به راهرو وارد شده و نگهبان را که اتاقش چند متر آنطرف تر بود، آلوده نموده است.

پس چرا ما بهای کمی برای تهویه هوای خانه ها و ساختمان ها صرف می کنیم؟

تریش گرینلاف، استاد مراقبت های اولیه در دانشگاه آکسفورد می گوید: ما فرهنگی به نام هوابند را، به خصوص در اداره ها با سیستم گرمایش مرکزی، توسعه داده ایم که هیچ کس یا فکر نمی نماید ضروری است پنجره را باز کند یا اینکه اصلاً نمی تواند پنجره را باز کند.

اشتیاق ما به کم کردنِ مصرف انرژی در خانه ها به بهای از دست دادن تهویه مناسب تمام شده است. نوآکس می گوید: مردم می ترسند انرژی را هدر بدهند برای همین پنجره ها را باز نمی نمایند.

اما اهمیت هوای تازه در فضا هایی که تعداد زیادی از مردم بلند حرف می زنند و عمیق نفس می کشند، بسیار مهم است.

نوآکس می گوید: شواهد نشان می دهد که ابرانتقال دهندگان - کسانی که می توانند بیماری را به شکل نامتناسبی به گروه های زیادی از افراد منتقل نمایند - این کار را در فضا های بسته مانند رستوران ها انجام می دهند.

کارشناسان می گویند: کیفیت هوای اداره ها هم مسئله ایست که باید مورد توجه قرار گیرد. استاندارد ایمن به این معنی است که کارکنان باید مطمئن شوند هوای تازه به قدر کافی در محیط بسته فراهم است.

نوآکس می گوید: کیفیت هوای تازه بسیار بااهمیت تر از ضدعفونی کردنِ سطوح است. اگر کسب وکاری تهویه مکانیکی هوا دارد باید مطمئن باشیم که این وسیله خوب کار می نماید. اگر ندارد، باید پنجره ها و در ها باز باشند تا هوای تازه به داخل ساختمان جریان پیدا کند و کارکنان مطمئن باشند که در این فضا ایمن هستند.

اگرچه تمرکز روی اهمیت هوای تازه در پیشگیری از چرخش ویروس بوده، اما کارشناسان تأکید می نمایند یک تهویه مناسب منافع بسیار بیشتری دارد. هوای تازه خواب شما را بهتر می نماید و غیبت از کار را کاهش می دهد.

یکی از مسائل اساسی در هوابند کردنِ فضا آن است که این کار اجازه می دهد آلودگی هوا در داخل ساختمان افزایش پیدا کند. گاز هایی مانند دی اکسیدِ نیتروژن یا مونواکسید کربن و ذراتی مانند پی ام و گرد و خاک در فضای بسته روی هم انباشته می شوند. منابع این آلودگی ها متفاوت است و در یک طیف از اجاق گاز، حرارت مرکزی تا مواد شیمیایی مانند شوینده ها و محصولات آرایشی و بهداشتی، چسب، رنگ و دود سیگار جای می گیرد.

این آلاینده ها می توانند طیفی از بیماری ها شامل بیماری مزمن انسدادی ریه، گروهی از بیماری های پیش رونده ریه مانند آسم و آمیفزم ایجاد نمایند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آلودگی هوا می تواند به وسیله صدمه زدن به دیواره های داخلی عروق خونی و تنگ تر و سخت تر کردنِ آن ها به سیستم گردش خون و قلب صدمه بزند.

حسن ارشد، استاد آلرژی و ایمنی شناسی بالینی در دانشگاه ساوتمپون، می گوید: ما 90 درصد اوقاتمان را در فضای داخلی می گذرانیم که تراکم آلاینده ها می تواند 5 برابر بیشتر از تراکم آن ها در فضای باز باشد.

وقتی تنفس می کنیم دی اکسید کربن تشکیل می گردد و در فضای بسته می تواند باعث خواب آلودگی و گیجی گردد. پس تهویه مناسب این مشکل را نیز برطرف می نماید.

منبع: Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6888

به "تهویه هوا در تمام ساختمان ها باید استاندارد گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهویه هوا در تمام ساختمان ها باید استاندارد گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید