استفاده از نماد یوزپلنگ ایرانی بر روی پاکت سیگار!

به گزارش نوای پرنده پارسی، بر اساس گزارش جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، یوزپلنگ ایرانی یکی از نماد های نشان دهنده حیات است که تلاش زیادی برای تداوم نسل آن اجرا شده است، حال این نماد ملی قرار است به نماد کالایی سرطان زا و کشنده تبدیل شود؛ سیگار با نماد یوزپلنگ ایرانی.

استفاده از نماد یوزپلنگ ایرانی بر روی پاکت سیگار!

به گزارش ایرنا از روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، اخیرا مدیرعامل شرکت دخانیات ایران خبر از ورود سیگار، با نشان یوزپلنگ ایرانی را داده که تا کمتر از یک ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

استفاده از نشان یوزپلنگ ایرانی یک تبلیغ دخانی محسوب شده و خلاف قوانین ملی و بین المللی ازجمله ماده 11 کنوانسیون معاهده بین المللی دخانیات (FCTC) مصوب سال 1384 در جلسه کنفرانس اعضا است؛ که طبق آن باید بسته بندی ساده با اعمال 30 درصد سطح هر طرف پاکت را طرح ها یا پیام های سلامتی و زیان های دخانیات بپوشاند، همچنین طبق ماده 3 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات هر نوع تبلیغ، حمایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات ممنوع است و طبق ماده 5 همین قانون پیام های سلامتی و زیان های دخانیات باید مصور و حداقل 50 درصد سطح هر طرف پاکت سیگار (تولیدی-وارداتی) را پوشش دهد که علاوه بر آن طبق تبصره ماده 5 استفاده از تعابیر گمراه نماینده مانند ملایم، لایت، سبک و مانند آن ممنوع است.

به طورقطع استفاده از تبلیغات این چنینی باعث گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به این کالای سرطان زاست که اگر این گونه نیست نیازی به استفاده از این واژه ه و نماد ها نخواهد بود. درحالی که باید تصاویر بیماری های سرطان و ... که ناشی از استعمال دخانیات است روی آن درج شود.

شرکت های دخانی باوجود اطلاع از این موارد چگونه اقدام به چنین فعالیت هایی می نمایند؟ آیا از آمار مرگ ومیر سالانه 60 هزار نفر مصرف نماینده آن اطلاعی ندارند؟

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران ضمن غیرقانونی دانستن این موضوع نگران نماینده، خواستار منع آن و ملزم کردن شرکت های دخانی به رعایت قوانین از طرف مسئولین ذی ربط به خصوص وزارت صمت شد و افزود: انتظار می رود که نهاد های مربوطه بر اساس وظیفه خود، نسبت به ممانعت از تولید کالا های دخانی این چنینی، عمل نمایند و همچنین وزارت بهداشت نیز برای حفظ سلامت مردم و کنترل پیشگیری از استعمال دخانیات به این مسئله ورود کند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7686

به "استفاده از نماد یوزپلنگ ایرانی بر روی پاکت سیگار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از نماد یوزپلنگ ایرانی بر روی پاکت سیگار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید