استخراج آب آشامیدنی از هوای خشک

به گزارش نوای پرنده پارسی، دانشمندان می گویند این سامانه می تواند راهکار عملی برای مناطق دوردست با دسترسی محدود به آب و برق باشد. چند سال پیش نیز دستگاه مشابهی به دست همین تیم توسعه یافته بود. هرچند که آن دستگاه، ایرادات و نقایص قابل توجهی داشت.

استخراج آب آشامیدنی از هوای خشک

این سامانه انرژی خورشیدی را حتی در نواحی خشک، به منظور استخراج آب آشامیدنی از هوا به کار می گیرد

محققان سامانه پیشرفته و پیشگامی را توسعه داده اند که انرژی خورشیدی را حتی در نواحی خشک، به منظور استخراج آب آشامیدنی از هوا به کار می گیرد. تیمی از پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان داده اند که این دستگاه چگونه از انرژی خورشیدی برای استخراج رطوبت از هوا پیش از چگالیده شدن آن روی صفحات کلکتور استفاده می نماید.

دانشمندان می گویند این سامانه می تواند راهکار عملی برای مناطق دوردست با دسترسی محدود به آب و برق باشد. چند سال پیش نیز دستگاه مشابهی به دست همین تیم توسعه یافته بود. هرچند که آن دستگاه، ایرادات و نقایص قابل توجهی داشت.

پروفسور اویلین وانگ، سرپرست تیم تحقیقاتی و رئیس گروه مهندسی مکانیک دانشگاه ام آی تی، می گوید که سامانه قبلی برای دنیا واقعی و در مقیاس عظیم قابلیت استفاده نداشت، زیرا مستلزم در اختیار داشتن مواد به خصوصی بود و در عین حال خروجی آن در فراوری آن به قدر کافی نبود.

پروفسور اویلین وانگ می گوید: در اختیار داشتن یک نمونه اولیه در مقیاس کوچک عالی است، اما چگونه می توانیم به مقیاس های دیگر دست پیدا کنیم؟ این سامانه از اختلاف دمای بین هوا و دستگاه استفاده نموده و جمع آوری مایع روی سطح ماده جاذب را ممکن می نماید.

دانشمندان با استفاده از موادی که به آسانی در دسترس اند و همچنین با بالابردن قابل توجه میزان بهره وری توانسته اند یک محصول با قابلیت دنیای فراوری نمایند. این دستگاه همچنین محدودیت های قبلی سیستم های جمع آوری رطوبت مه و شبنم را که فقط در تعدادی از صحرا های ساحلی با رطوبت نسبی صددرصد کار می کردند، پشت سر می گذارد و کنار می زند.

سایر سامانه هایی که در مناطق صحرایی کار می نمایند برای ایجاد سرمایش (به منظور فراوری سطح سرد برای چگالش رطوبت) به صرف انرژی زیاد و همچنین حداقل رطوبت پنجاه درصد احتیاج دارند. دستگاه اخیر می تواند در رطوبت نسبی پایین 20 درصد کار کند و به انرژی بیش از خروجی انرژی خورشیدی که دریافت می نماید احتیاج ندارد.

مقاله ای که به جزییات فنی این دستگاه می پردازد درروز چهارشنبه در مجله علمی ژول منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5323

به "استخراج آب آشامیدنی از هوای خشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج آب آشامیدنی از هوای خشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید