100 شیء تاریخی در استان قم مرمت می شود

به گزارش نوای پرنده پارسی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم گفت: 100 قطعه شیء سفالی و فلزی تاریخی در استان قم مرمت می‌شود.

100 شیء تاریخی در استان قم مرمت می شود

به‌گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان امروز شنبه 6 مرداد 1397 با اعلام این خبر گفت: اشیای تاریخی در دست مرمت متعلق به عصر آهن و عصر مفرغ است که شامل سفال، سبو، پیاله، کاسه، درپوش سفالی، خمره، و اشیای فلزی است که طی کاوش‌ها و حفاری‌های مختلف به دست آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با اشاره به اینکه مرمت این اشیای تاریخی از محل اعتبارات ملی صورت می گیرد، گفت: برای مرمت این 100 قطعه شیء 150 میلیون ریال اعتبار هزینه خواهد شد.

او ادامه داد: مرمت این اشیا شامل پاکسازی، نمک زدایی، رسوب زدایی، برداشتن رسوبات سطحی، مرمت قطعات حاصل از خوردگی (فیزیکی و شیمیایی) به‌نحوی‌که بر ماهیت و شکل اثر خدشه‌ای وارد نشود.

یزدانی تصریح کرد: با توجه به تعداد قابل ملاحظه آثار به دست آمده از کاوشهای سطح استان، مرمت این اشیا یکی از اولویت های کاری اداره کل میراث فرهنگی است که با تکمیل و تجهیز کارگاه مرمت اشیای تاریخی، این کار در طول سال و به صورت مستمر انجام خواهد گرفت.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: chtn.ir
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 37

به "100 شیء تاریخی در استان قم مرمت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 شیء تاریخی در استان قم مرمت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید