گورستان هایی از عصر آهن و دوران اسلامی در قلعه سانسیز زنجان

به گزارش نوای پرنده پارسی، آثار معماری موجود در قلعه سانسیز (قلعه گبری) زنجان و همچنین تپه های شمالی احتمالاً متعلق به سده های اولیه و میانی اسلامی است و تپه های جنوبی، گورستان هایی از عصر آهن و دوران اسلامی هستند.

گورستان هایی از عصر آهن و دوران اسلامی در قلعه سانسیز زنجان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ابوالفضل عالی، سرپرست برآورد به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم قلعه سانسیز طارم استان زنجان امروز سه شنبه 23 مرداد 97 با اعلام این خبر گفت: قلعه سانسیز (قلعه گبری) یکی از قلعه های نسبتاً بزرگ دوران اوایل و میانی اسلامی در استان زنجان است.

او اضافه نمود: این محوطه شامل بقایای استحکامات تدافعی برفراز یک بلندی طبیعی مرتفع در حاشیه رودخانه و چندین تپه کم ارتفاع تر در جنوب و شمال آن است.

به گفته این باستان شناس، آنالیزها و مطالعات اولیه نشان می دهد، آثار معماری موجود قلعه که بیشتر آن در زیر خاک و آوار مدفون است و همچنین تپه های شمالی احتمالاً متعلق به سده های اولیه و میانی اسلامی و تپه های جنوبی، گورستانهایی از عصر آهن و دوران اسلامی هستند.

حفاری های غیرقانونی

این کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با ابراز تاسف از حفاری های غیرقانونی و تخریب های اجرا شده در بخش زیادی از تپه های جنوبی و قسمت هایی از قلعه در دو دهه گذشته گفت: آنچه از قلعه سانسیز بر جای مانده بقایای معماری سنگی و آجری است که در یک بخش بزرگ در راس تپه و دامنه های شمالی آن به چشم می خورد.

او اظهار کرد: آثار معماری مشهود بخش فوقانی شامل فضاهای مختلف راستگوشی است که در داخل یک دیوار سنگی بزرگ قرار دارند و همچنین بقایای دیوارها و برجهای سنگی آجری که در قسمتهایی از دامنه فوقانی دیده می شوند.

عالی با اشاره به وجود حفره های شکل گرفته در جریان حفاری های غیر مجاز تقریبا در بیشتر قسمت های قلعه گفت: گورستان های عصر آهنی- اسلامی جنوب قلعه نیز که شامل پنج تپه با بستر طبیعی است، به دلیل حفاری های غیر مجاز شکل اصلی و طبیعی خود را از دست داده و چاله¬های حفاری بیشتر قسمت های آنها را در برگرفته اند.

تصرف بخش هایی از قلعه توسط کشاورزان

او به جز حفاری های غیر مجاز از فعالیتهای کشاورزی پیرامون قلعه و تصرف بخشهایی از دامنه-های قلعه و گورستان توسط کشاوزران محلی به عنوان دیگر آسیب هایی وارد شده به مجموعه سانسیز نام برد که همه ساله در حال گسترش است.

او در ادامه از انتقال مصالح بکار رفته در آثار معماری قلعه به ویژه آجرهای با ابعاد بزرگ(40×40) توسط روستائیان برای ساخت و ساز خانه های مسکونی اطلاع داد که آسیب شدیدی به آثار معماری قلعه وارد نموده است.

این باستان شناس، با توجه به تهدیدهای موجود و ادامه دار و احتمال تخریب بیشتر مجموعه آثار سانسیز، از انجام برنامه برآورد با هدف معین عرصه و حریم قلعه سانسیز به پیشنهاد معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان و با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اطلاع داد.

به گفته او، در این برنامه گمانه هایی در بخشهایی از زمینهای کشاورزی پیرامون قلعه و دامنه های پائین گورستانها در خارج از محدوده عرصه باز شد که در نتیجه آن تا حدود زیادی محدوده آثار تاریخی مجموعه سانسیز تعیین شد.

عالی اضافه نمود: پس از اتمام مطالعات و تهیه نقشه عرصه و حریم برای آنالیز و تصویب در شورای حرائم به سازمان ارائه خواهد شد.

او با اشاره به این نکته که پیش از برآورد اخیر، قلعه سانسیز یکبار مورد برآورد باستان شناختی نهاده شد، گفت: بر اساس مستندات موجود در پرونده ثبتی قلعه آقایان جهانگیر یاسی و موسی درویش روحانی از سوی اداره کل باستان شناسی کشور در سال 1351 شمسی، در جریان بازدید و ثبت اثر در فهرست آثار ملی، چند گمانه در بالاترین قسمت قلعه باز شد که در نتیجه آن قسمت هایی از آثار معماری قلعه آشکار شد.

قلعه سانسیز در سال 1356 با قدمت ساسانی- اسلامی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2317

به "گورستان هایی از عصر آهن و دوران اسلامی در قلعه سانسیز زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورستان هایی از عصر آهن و دوران اسلامی در قلعه سانسیز زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید