گرد و غبار، علت آلودگی هوا در بیش از نیمی از روزهای گرم تهران

به گزارش نوای پرنده پارسی، یک کارشناس فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به پروژه منشایابی ذرات معلق در تهران گفت: بر اساس اطلاعات این پروژه، گرد و غبار در فصول گرم سال 56 درصد از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده اند چرا که به دلیل خشک بودن هوا و نبود رطوبت امکان رسوب ذرات آلاینده بیشتر است.

گرد و غبار، علت آلودگی هوا در بیش از نیمی از روزهای گرم تهران

حسین حسن خانی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه آلاینده های هوا در تهران به دو دسته آلاینده های گازی و ذرات معلق تقسیم بندی می شوند، اظهار کرد: آلاینده های گازی شامل منوکسیدکربن، ترکیبات اکسیدهای نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ازن هستند. در فاز ذرات معلق نیز در حال حاضر ذرات معلق کمتر از 10 میکرون و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شهر تهران اندازه گیری می شوند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز پروژه منشایابی ذرات معلق شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، ریزگردها یا ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و 10 میکرون است، توضیح داد: منشا منوکسیدکربن در شهر تهران خودروها است البته در حال حاضر به دلیل اینکه ناوگان شهری از سیستم کاربراتوری خارج و تبدیل به سیستم انژکتوری گردیده است، میزان منوکسیدکربن در تهران به حد استاندارد رسیده است و در حال حاضر معضلی به عنوان منوکسیدکربن نداریم.

این کارشناس فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه داد: آلاینده هایی چون اکسیدهای نیتروژن، ازن، دی اکسید گوگرد به طور مستقیم و غیرمستقیم مربوط به خودروها می شوند. دی اکسید گوگرد از خودروهای دیزلی و سنگین فراوری می گردد البته این آلاینده حاصل از صنایع نیز است ولی در شهر تهران بیشتر مربوط به حمل و نقل شهری می گردد.

حسن خانی با بیان اینکه ازن یک آلاینده ثانویه است که از ترکیب گرمای هوا و اکسیدهای نیتروژن فراوری می گردد، گفت: تا حدودی می توان ازن را حاصل احتراق ناقص سوخت خودروها دانست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ذرات معلق کمتر از 2.5 و 10 میکرون عمده ترین پارامترهای آلاینده هوا هستند، اظهار کرد: در اکثر مواقع اعلام شاخص کیفیت هوا بر اساس این آلاینده ها است. ذرات معلق نیز به سه گروه ذرات معلق کمتر از 10 میکرون، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و ذرات معلق با قطر کمتر از 0.1 میکرون تقسیم بندی می شوند که میزان اثرگذاری نامطلوب این ذرات بستگی به قطر آن ها دارد.

این کارشناس فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه توضیح داد: ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون اثرات مخرب تری نسبت ذرات دیگر بر سلامتی موجودات زنده به ویژه انسان دارند چرا که نفوذپذیری این ذرات بر سیستم تنفسی زیاد است و به دلیل کوچک بودنشان به سرعت جذب خون می شوند. این ذرات همچنین ترکیبات فلزی سنگینی مانند منگنز، آرسنیک، سرب و ذرات کربن دارند که برای سلامتی انسان ها خطرناک است.

حسن خانی اضافه کرد: ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون همچنین می توانند سبب ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی، تنفسی و کاهش وسعت دید شوند همچنین این ذرات به دلیل ریز بودنشان در کیسه های هوایی جذب و وارد جریان خون می شوند و می توانند از این طریق سبب بیماری شوند بنابراین ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در حال حاضر برای ما اهمیت بیشتری دارند و غالبا این آلاینده است که شاخص کیفیت هوای تهران را وارد شرایط ناسالم می نماید.

وی با اشاره به اینکه استاندارد مورد قبول برای ذرات معلق کمتر از 10 میکرون طی 24 ساعت 150 و سالانه 150 میکروگرم بر متر مکعب است، توضیح داد: این مقدار برای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون روزانه حدود 35 میکروگرم بر متر مکعب است همچنین میزان استاندارد این ذرات سالانه 15 میکروگرم بر متر مکعب است.

این کارشناس فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه شرح داد: گاهی ذرات مایع، گرده گیاهان و نمک های دریایی نیز می توانند ریزگرد یا ذرات آلاینده را فراوری نمایند. طی سه سال گذشته چگونگی فراوری ذرات معلق را بررسی و منشایابی کردیم. بر اساس یکی از نتایج به دست آمده در 91 درصد از روزهایی که این پروژه را انجام می دادیم وضعیت آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون - که شاخص اصلی کیفیت هوای تهران است - بالاتر از حد مجاز بود.

حسن خانی ادامه داد: همچنین نتایج بررسی شیمیایی نشان داد که به طور میانگین ذرات آلی، گرد و غبار، سولفات های بدون نمک به ترتیب عدد 35، 25 و 11 درصد سهم در جرم میزان ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون تهران را داشتند. غلظت ذرات آلی نیز 28.80 میکروگرم بر متر مکعب بود که حدود 13 تا 54 درصد میزان غبارهایی بود که در هوای تهران بررسی کردیم.

وی با بیان اینکه در بیشتر ماه های سال به غیر از ماه های گرم و خشک مانند خرداد، تیر، مرداد و شهریور مولفه های اصلی در جرم ذرات معلق، ذرات آلی بودند، گفت: در فصول گرم سال گرد و غبار 56 درصد از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده اند. به این معنا که در فصول گرم سال به دلیل خشک بودن هوا و نبود رطوبت و بارش امکان رسوب ذرات آلاینده بیشتر است و بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده اند.

این کارشناسی فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اظهار کرد: مجموع ترکیبات کربنی مانند کربن آلی، کربن سیاه، کربن های ارگانیک و عنصری در طول این نمونه برداری 38 درصد از غلظت غبار ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون هوا را تشکیل داده بودند. میزان این کربن ها در جرم ذرات بین 20 تا 70 درصد متغیر است.

حسن خانی با اشاره به اینکه برای انجام پروژه منشایابی ذرات معلق تهران از سیستم های مدل سازی مختلفی استفاده کردیم، گفت: این سیستم های مدل سازی ما را به این نتیجه رساندند که وسایل نقلیه بنزینی 72 درصد میزان کربن ارگانیک در ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون را تشکیل می دهند. به این معنا که وسایل نقلیه دیزلی و بنزینی بیشترین سهم انتشار در ذرات معلق شهر تهران را دارند البته گرد وغبار به دلیل خشکی هوا در ماه های گرم سال به بیشترین میزان خود می رسند.

به گفته وی خودروهای دیزلی یکی از منابع انتشار کربن سیاه در شهر تهران هستند. امروزه برخی ایستگاه های سنجش آلایندگی هوای تهران این مقدار را به صورت آنلاین اندازه گیری می نمایند که نتایج آن پس از بررسی اعلام خواهد شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 190

به "گرد و غبار، علت آلودگی هوا در بیش از نیمی از روزهای گرم تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرد و غبار، علت آلودگی هوا در بیش از نیمی از روزهای گرم تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید