کشف 9 لایه باستانی در یک محوطه تاریخی

لایه هایی از دوره پیش از تاریخ دوره مس و سنگ، مفرغ قدیم و میانی و جدید (فرهنگ یانیق و گودین) III، آهن III (احتمالا ماد)، اشکانی و دوره های مختلف دوره اسلامی در کاوش نجات بخشی تپه انوج ملایر همدان شناسایی شد.

کشف 9 لایه باستانی در یک محوطه تاریخی

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اسماعیل همتی ازندریانی، سرپرست کاوش نجات بخشی تپه انوج ملایر در استان همدان با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی انوج (معروف به قلاء بلنده) در روستایی به همین نام در شهرستان ملایر با ارتفاع 21 متر از سطح زمین های اطراف قرار گرفته است.

وی در ادامه از تسطیح و خاکبرداری قسمت قابل توجهی از این تپه در جریان ساخت وسازهای منازل مسکونی اطلاع داد و گفت: در حال حاضر منازل مسکونی گرداگرد تپه را در برگرفته است.

به گفته این باستان شناس، ساخت منازل در ضلع جنوبی تا سطح تپه انجام گردیده، این در حالی است که این محوطه در تاریخ 24 اسفند 1353 با شماره 1039 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

همتی در ادامه گفت: با توجه به اینکه در ضلع شمالی تپه انوج بخش هایی از تپه به صورت جدا افتاده از هسته اصلی تپه خطراتی برای اهالی روستای انوج ایجاد نموده بود، بنابراین کاوش در این محوطه با هدف برطرف خطر احتمالی بقایای جدا مانده شروع شد.

او اضافه نمود: برای دستیابی به حداکثر اطلاعات در بخش بسیار خطرناک و نامساعد، محل تهیه سکشن لایه نگاری داربست بسته گردیده و سپس پژوهش میدانی شروع شد.

او از انجام لایه نگاری در دو قسمت جدا افتاده از هسته اصلی تپه با ارتفاع 11 متر و هشت متر از زمین های اطراف اطلاع داد و گفت: در این لایه نگاری نتایج ارزشمندی به دست آمد که شامل لایه هایی از دوره پیش از تاریخ دوره مس و سنگ، مفرغ قدیم و میانی و جدید (فرهنگ یانیق و گودین III)، آهن III (احتمالا ماد)، اشکانی و دوره های مختلف دوره اسلامی بود.

همتی اظهار کرد: با توجه به موقعیت قرارگیری محوطه انوج در بخش جنوبی استان همدان و در مجاورت کریدور ارتباطی به سمت بروجرد و دشت سیلاخور و همچنین ارتباط با دشت منتهی به دامنه های کوه های گرین (نهاوند و کنگاور) از نظر مطالعات باستان شناسی محوطه کلیدی محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف 9 لایه باستانی در یک محوطه تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 9 لایه باستانی در یک محوطه تاریخی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید