کجای جهان می توان یک نفس راحت کشید؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، چقدر به آلودگی هوا اهمیت می دهید؟ بگذارید سوالم را اصلاح کنم، چقدر به آلودگی هوا حساس هستید؟ آیا شما هم جزو کسانی هستید که وقتی وارد مرکز شهر می شوند، تنگی نفس گرفته و دچار سرگیجه و سوزش چشم و … می شوند؟

کجای جهان می توان یک نفس راحت کشید؟

برای آنهایی که در شهرهای بزرگ زندگی می نمایند و یا آنهایی که در شهرهایی زندگی می نمایند که با پدیده ریزگردها طرف هستند، کشیدن یک نفس راحت مثل یک آرزو شده است. می خواهیم در این مطلب بهترین و بدترین کشورهای جهان به لحاظ آلودگی هوا را به شما معرفی کنیم، تا احیاناً اگر قصد سفر به این کشورها را دارید، با چشمان باز این کار را انجام دهید.

10 کشور آلوده جهان:

10 . کویت

برخلاف تصورات، کویت هم چنان کویتی نیست. به دلیل وجود نیروگاه های نفت و گاز بزرگ و همچنین تردد بیش از اندازه خودروها، کویت با 123 میکروگرم بر متر مکعب ذرات معلق بزرگ تر از 10 میکرون (PM10 ug/m3) در هوا ، رتبه دهم آلوده ترین هوای جهان را دارد.

9 . نیجریه

در نیجریه، همچنان برای پخت غذا از سوزاندن چوب و نفت استفاده می گردد. شب ها، بیشتر خانه ها با روشن کردن فانوس های نفتی نور خود را تامین می نمایند. به دلیل عدم وجود سرویس های جمع آوری زباله در قالب مناطق، مردم مجبور به سوزاندن زباله های خود هستند. برخلاف دیگر کشورهای آلوده در این لیست، کارخانه جات نقشی در آلودگی هوا ندارند. میزان آلودکی هوا در نیجریه 124 PM10 ug/m3 است.

8 . ایران

افتخاری دیگر برای ما ایرانیان؛ رتبه هشتم آلوده ترین هوای جهان. قصه تکراری چرایی آلودگی هوا در کشورمان، احتیاج به بازگویی مجدد ندارد. از خودروها گرفته تا کارخانجات و در این چند سال اخیر، گرد و غبار ناشی از خشکسالی در عراق و البته کشور خودمان را هم به این لیست اضافه کنید. میزان آلودگی در کشور ما به طور متوسط 124 PM10 ug/m3 است. راستی، چه کسی فکر آلودگی هوا در ایران است؟

7 . امارات متحده عربی

بر خلاف تصورات، امارات هم جزو آلوده ترین کشورهای جهان است. بر خلاف ثروت فراوان فراوری شده در این کشور، به طور مثال دبی دارای آلودگی هوای بسیار بالایی است که شاید به دلیل تراکم بالای جمعیت در آن است. به این، آلودگی نیروگاه ها را نیز اضافه کنید. آلودگی هوا در امارات به طور متوسط 132 PM10 ug/m3 است.

6 . مصر

آلودگی هوا در مصر، آنقدر بالاست که بر اساس آمارها یک شهروند قاهره ای، با نفس کشیدن های روزانه خود، دودی معادل کشیدن یک بسته سیگار را وارد ریه های خویش می نماید. معدل آلودگی هوا در مصر حدود 138 PM10 ug/m3 است.

5 . عربستان سعودی

در سال 2014، ریاض آلوده ترین شهر جهان شناخته شده است. آلودگی هوای عربستان علاوه بر آلودگی کارخانجات و ترافیک، ناشی از بادهای حامل گرد و غبار نیز می باشد. متوسط آلودگی هوا در عربستان، 143 PM10 ug/m3 است. اگر قصد سفر به عربستان و خانه خدا را دارید، بهتر است این مساله را مد نظر داشته باشید

4 . سنگال

سنگال، مانند اغلب کشورهای آفریقایی، محلی برای واردات زباله کشورهای غربی، برای دفع و تبدیل آن به انرژی است. کارخانه هایی که به سوزاندن زباله می پردازند، بیشترین سهم را در فراوری آلودگی هوا دارند. متوسط آلودگی هوا در سنگال، 145 PM10 ug/m3 است.

3 . پاکستان

متوسط آلودگی هوا در پاکستان 198 PM10 ug/m3 است! این یعنی عامل مرگ ومیر ناشی از آلودگی هوا در پاکستان بسیار بالاست. به لحاظ تعداد بیماران تنفسی، پاکستان تقریباً رکورد دار محسوب می گردد، به طوری که تنها حدود 5 میلیون کودک زیر 5 سال در این کشور با مسائل تنفسی روبرو هستند.

2 . بوتسوانا

یک کشور نسبتاً ناشناخته آفریقایی، رتبه دوم آلوده ترین هوای جهان را دارد. معادن و نیروگاه های فسیلی، بیشترین عامل آلودگی هوا در بوتسوانا هستند. آلودگی هوای بوتسوانا، که بزرگترین معادن الماس در جهان را دارد، به طور متوسط به 216 PM10 ug/m3 می رسد. نفس کشیدن خیلی سخت شد!

1 . مغولستان

آلودگی هوا در مغولستان به طور متوسط به 279 PM10 ug/m3 می رسد! یعنی بیش از دو برابر آلودگی هوا در ایران! دلایل آلودگی هوا در مغولستان، تقریباً مجموع دلایلی است که برای کشورهای دیگر ذکر کردیم. به دلیل سرمای هوا در اغلب اوقات سال، مردم برای گرم کردن خانه و پخت و پز، از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند. راستی، به هیچ عنوان به مغولستان سفر نکنید، بعید است که به سلامت از سفر بازگردید.

و حالا برای دادن روحیه، و عوض کردن حال و هوا، پاک ترین هواهای جهان را به شما معرفی می کنیم. بهتر است این کشورها را برای سفر انتخاب کنید، هرچند به نظر می آید هزینه سفر به آنها، با پاکستان و مغولستان بسیار متفاوت است!

10 کشور پاک جهان:

10 . سن مارینو

سن مارینو، کشوری کوچک در اروپاست، که تنها همسایه آن ایتالیاست که سن مارینو را محاصره نموده و در واقع سن مارینو درون ایتالیاست. این کشور کوچک آب و هوایی ویژه داشته و گردشگران فراوانی را به خود جذب می نماید. متوسط آلاینده های هوا در سن مارینو حدود 20 PM10 ug/m3 است.

9 . لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری کوچک در اروپای غربی و در همسایگی آلمان، فرانسه و بلژیک است. این کشور زیبا با متوسط آلاینده های 18 PM10 ug/m3، حکم شش های تنفسی اروپای غربی را دارد.

8 . ایالات متحده آمریکا

البته صحبت از نیویورک یا واشنگتن نیست. صحبت از نیومکزیکو، مونتانا و هاوایی است. میزان آلاینده های هوا در این قسمت ها از آمریکا، تنها 18 PM10 ug/m3 است.

7 . موناکو

موناکو یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است که در اروپای غربی واقع شده و تنها با فرانسه هم مرز است. با توجه به وزش باد ۀای مدیترانه ای بر این کشور، متوسط میزان آلودگی هوا به 18 PM10 ug/m3 می رسد.

6 . بوتان

در ضلع شرقی رشته کوه هیمالیا، کشور کوچک بوتان قراردارد. با توجه به کوهستانی بودن این منطقه، متوسط میزان آلاینده های هوا در بوتان، به 18 PM10 ug/m3 می رسد.

5 . ایرلند

باورش سخت است که کشوری نسبتاً صنعتی و مدرن در رتبه پنجم پاک ترین هوای جهان قرار داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از مناطق ایرلند هنوز بافت روستایی را حفظ نموده اند. میزان آلودگی هوا در این جزیره، 15 PM10 ug/m3 است.

4 . کانادا

با وجود نیروگاه ها و کارخانه های بزرگ، کانادا چهارمین هوای پاک جهان را دارد. البته این رابطه مستقیمی با اقلیم سرد و بادی این کشور دارد. متوسط آلاینده های هوا در کانادا حدود 13 PM10 ug/m3 است.

3 . استرالیا

صحبت از سیدنی و ملبورن نیست. کشور پهناور استرالیا که روزی خداداد عزیزی در آن حماسه سازی کرد، دارای جزیره های کوچک بسیاری است که این جزیره ها، پاک ترین هوا برای تنفس را دارند. متوسط آلاینده های هوا در این جزایر به 13 PM10 ug/m3 می رسد.

2 . ماریتیوس

ماریتیوس، جزیره ای با مساحت تنها 2000 کیلومتر مربع است که در 2000 کیلومتری جنوب شرقی قاره آفریقا و در اقیانوس هند واقع شده است. این جزیره کوچک که مقصد گردشگران فراوانی است، با معدل آلایندگی هوای 12 PM10 ug/m3، یکی از بهترین نقاط جهان برای تنفس و البته استراحت است.

1 . استونی

با شگفتی تمام، پاک ترین هوای جهان نه یک کشور جزیره ای و دور افتاده، بلکه کشوری در اروپاست. استونی کشوری کوهستانی، در کنار دریای فنلاند است که به دلیل شرایط جغرافیایی ویژه، پاک ترین هوای جهان را دارد. متوسط میزان آلاینده های هوا در استونی حدود 11 PM10 ug/m3 است؛ یعنی کمتر از یک دهم میزان آلاینده ها در ایران!

منبع :فارنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: لست سکند
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3355

به "کجای جهان می توان یک نفس راحت کشید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجای جهان می توان یک نفس راحت کشید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید