ویروس کرونا؛ چگونه پوست دست را از خشک شدن نجات دهیم؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، یک متخصص پوست گفت: فرآورده هایی که برای ضدعفونی استفاده می شوند هر کدام عوارضی دارند که می تواند پوست را دچار مشکلاتی جدی نمایند.

ویروس کرونا؛ چگونه پوست دست را از خشک شدن نجات دهیم؟

هدی عین اللهی متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت وگو با خبرنگار درباره رعایت نکات بهداشتی به منظور مقابله با کرونا گفت: رعایت نکات بهداشتی مانند شست وشوی دست ها برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا امری بسیار مهم است؛ بنابراین به محض تماس دست با سطوح باید آن ها را شست.

او اضافه نمود: ناگفته نماند فرآورده هایی که برای ضدعفونی استفاده می شوند هر کدام عوارضی دارند که می تواند پوست را دچار مسائلی جدی نمایند.

عین اللهی توضیح داد: حتی آب خالی هم خشک نماینده پوست دست بوده و با افزایش دفعات شست وشو، دست ها آغاز به خشک شدن می نمایند، حال اگر فراورده های شیمیایی مانند وایتکس، الکل و... با دست برخورد داشته باشند باعث حل شدن لایه محافظ دست و موجب خشکی بیشتر پوست خواهند شد.

او ادامه داد: این در حالی است که لایه محافظ سبب محافظت پوست دست می گردد به گونه ای که می توانیم دست خود را بدون آنکه دچار آسیب خاصی گردد با محیط لمس کنیم.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره به عوارض مصرف زیاد مواد شوینده اظهار کرد: فراورده های شیمیایی می توانند سبب ایجاد ضعف در نقاط گوناگونی از پوست شوند، این مشکل موجب خشکی، پوسته پوسته شدن، سوزش، خارش، ترک پوستی و... در دست می گردد.

عین اللهی ادامه داد: اصولا واکنش هایی که در تماس با مواد شیمیایی حاصل می گردد بر دو نوع هستند؛ اول واکنش های صرفا تحریکی که در تماس با مواد قلیایی و اسیدی به وجود می آید. بیشتر شوینده ها، صابون ها و... آسیبشان از نوع تحریکی است؛ به این صورت که اگر غلظت آن ماده بیش از مقداری گردد یا دفعات کار با آن افزایش یابد مسائل خودشان را نشان می دهد.

او اضافه نمود: گاهی اوقات نیز واکنش های آلرژیک بروز پیدا می نماید که این موضوع به تعداد دفعات کار با ماده قلیایی یا اسیدی ارتباط ندارد. البته در هر دو حالت تفاوتی در علائمی که در پوست ایجاد می گردد وجود نخواهد داشت. در این مواقع است که فرد مجبور می گردد به پزشک مراجعه کند. نکته اصلی آن است که پزشک نیز از او می خواهد به هیچ عنوان از شست وشوی دست ها غافل نگردد و همچنان به توصیه های وزارت بهداشت پایبند باشد تا به کرونا مبتلا نشوند.

عین اللهی درباره تاثیر دستکش بر جلوگیری از آسیب به پوست دست ها گفت: استفاده از دستکش هنگام بعضی کار های روزمره برای جلوگیری از وسعت آسیب به دست ها موثر خواهد بود و نکته حائز اهمیت دیگر آن است که افراد هر زمان که می توانند از مواد چرب نماینده دست ها استفاده نمایند. با توجه به تفاوت در شغل افراد و میزان تماس دستشان با سطوح، تعداد دفعات شست وشوی دست هایشان متفاوت است؛ از این رو بهتر است پس از هربار شستن دست ها از مواد چرب نماینده دست استفاده نمایند.

او اضافه نمود: ممکن است فردی به دستکش حساسیت داشته باشد که می تواند ابتدا دستکش نخی به دست نموده و سپس دستکش پلاستیکی استفاده کند.

خوشبختانه امروزه مرطوب نماینده های متنوعی در سطح بازار وجود دارد. در این میان ما به دنبال مارک خاص، قیمت بالا و مواردی از این دست نیستیم، حتی یک وازلین طبی ساده نیز می تواند کار یک مرطوب نماینده را برای ما انجام دهد. هرچه کرم چرب تر باشد کارایی بیشتری خواهد داشت، اما جذب آن نسبت به سایر کرم ها دشوارتر خواهد بود از این رو هر فرد بسته به نوع کار خود و میزان تماس دستش با سطوح باید نوع کرم مناسب برای دستش را انتخاب کند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی اظهار کرد: افرادی که دستشان تماس بیشتری با سطوح دارد به طور معمول از مرطوب نماینده های سبک تر استفاده می نمایند و افرادی که کمتر به سطوح دست می زنند می توانند از مرطوب نماینده های غلیظ تر یا چرب تر استفاده نمایند.

عین اللهی ادامه داد: استفاده از کرم هایی که ترجیحا فاقد عطر باشند بهتر است؛ چرا که ممکن است خود عطر و رنگ و بو عاملی برای ایجاد حساسیت باشد. ترجیح می دهیم افراد از کرم های ساده استفاده نمایند. وازلین، کرم های اوره 5 درصد، کرم های حاوی نمک طعام دو تا سه درصد و ... را می توان مورد استفاده قرار داد.

او اضافه نمود: گاهی اوقات نیز این روش ها موثر نخواهد بود و پزشک معالج اقدام به تجویز دارو برای بیمار خواهد نمود و رعایت نکات گفته شده همزمان با استفاده از دارو اوضاع پوست را رو به بهبودی می برد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی توضیح داد: انواع ویروس ها قدرت نفوذ در پوستِ دارای عملکرد نرمال را ندارند پوست ما در مقابل ویروس کرونا نقش یک حامل را بازی می نماید. در واقع پوست اولین سد دفاعی بدن است و میکرو ارگانیسم ها مانند میکروب ها و ویروس ها از پوست سالم عبور نمی نمایند.

عین اللهی گفت: پوست ما در مقابل ویروس کرونا نقش یک حامل را بازی می نماید، دست آلوده در صورت تماس با چشم و بینی و دهان، این ویروس را وارد مخاطات می نماید.

او ادامه داد: بهترین و موثرترین راه چاره برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در خانه ماندن و عدم حضور در تجمعات دانست و افرادی که برای حضور در محل کار و یا انجام کار های ضروری از خانه خارج می شوند، بهتر است نسبت به شست و شوی دست ها با آب و صابون جامد یا مایع به مدت حداقل 20 ثانیه اقدام نمایند، به این علت که اهمیت شستن دست ها برای مقابله با کرونا بسیار زیاد بوده و افراد با این احتمال که دچار خشکی پوست خواهند شد، انجام مرتب این کار را نباید ترک ننمایند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با بیان اینکه افراد با ماندن در خانه خیلی به شست و شوی مرتب دست ها احتیاج ندارند، گفت: اگر از خانه خارج شدید و یا در تماس با افراد مختلف به ویژه مشکوکین به کرونا بودید، حتما باید دست ها را با آب و صابون بشویید و اگر آب و صابون در دسترس نبود از محلو های ضدعفونی نماینده یا ژل های شستشوی دست استفاده گردد.

عین اللهی درباره مناسب بودن اتانول 70 تا 80 درصد برای ضدعفونی دست ها گفت: برای استفاده از الکل طبی (96 درصد) باید نسبت دوسوم به یک سوم الکل و آب را رعایت کنید، زیرا ترکیب الکل و آب خاصیت ضد عفونی دارد.

او اضافه نمود: به هیچ وجه از متانول برای ضد عفونی دست و سطوح استفاده نگردد، متانول جذب پوستی داشته و اگر در سطح زیاد بسیار استفاده گردد به پوست و حتی ارگان های داخلی بدن آسیب می رساند؛ بنابراین به منظور ضد عفونی کردن سطوح از ترکیب وایتکس و آب استفاده گردد؛ به این صورت که برای سطوح با آلودگی بالا نسبت یک به 9 و برای منازل نسبت یک به 49 حتما رعایت گردد.

عین اللهی خشکی پوست و اگزما را از جمله عوارض پوستی احتمالی ناشی از شستن زیاد دست ها با آب و صابون و استفاده از محلول های الکل دار دانست و گفت: خشکی پوست با استفاده از وازلین و کرم های مرطوب نماینده درمان می گردد.

او اضافه نمود: اگر خشکی پوست شدید باشد و به سمت اگزما برود، استفاده از پماد اوره اوسرین پنج درصد برای بزرگسالان و سه درصد برای اطفال توصیه می گردد.

عین اللهی ادامه داد: افرادی که به مواد شوینده و محلول های ضد عفونی نماینده حساسیت دارند و دچار قرمزی پوست، ورم، خارش و سوزش و حتی تاول در نواحی در تماس با این مواد و محلول ها می شوند یا حتی اگزمای شدید دارند، بهتر است تحت نظر متخصصان پوست قرار بگیرند و از تجویز پماد های ضد التهاب موضعی همچون بتامتازون استفاده نمایند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: به منظور جلوگیری از آلودگی دست ها به ویروس کرونا هنگام خروج از منزل و خرید و استفاده از عابر بانک و... می توان از دستکش های لاتکس و نیتریل استفاده کرد. البته ناگفته نماند که ممکن است پوست بعضی از افراد که دچار اگزمای شدید هستند به این دستکش ها حساسیت داشته باشند، بهتر است زیر این دستکش، از یک دستکش نخی استفاده گردد.

عین اللهی با اشاره به نفوذ ویروس کرونا به وسیله زخم های پوستی به داخل بدن اظهار کرد: ویروس کرونا با گذشت چند ساعت تا چند روز از بین خواهد رفت، اما ممکن است در این مدت دست با چشم و بینی و دهان تماس پیدا کند؛ بنابراین شست و شوی درست و 20 ثانیه ای دست ها و پرهیز از وسواسی بودن باید حتما رعایت گردد.

او اضافه نمود: اسپری کردن محلول های الکلی روی دست ها حداقل به یک دقیقه زمان برای ضد عفونی احتیاج دارد، دست ها باید کاملا به محلول ضد عفونی نماینده آغشته و خیس شوند و سپس در آخر خشک شوند تا اثر ضد ویروسی خود را نشان دهند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره مصرف ویتامین های موقر بر تقویت سیستم ایمنی بدن گفت: ویتامین های D و زینک (روی) از جمله ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن هستند و افرادی که دچار کمبود ویتامین D بوده باید طبق تجویز پزشک مکمل های جایگزینی آنرا استفاده کند، اما افراد معمولی این ویتامین را به وسیله تابش آفتاب بر سطح پوست دریافت خواهند کرد.

فراوری تست های تشخیص 5 دقیقه ای کرونا در ایران/ طرح ترافیک دغدغه اصلی وزارت بهداشت است

ماجرای تست کرونا برای برگزاری مهمانی های شبانه/ معیار صدور گواهی فوت کرونایی ها

کاهش موارد ابتلا و کاهش افراد فوت شده نتیجه اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

دریافت پول از بیماران کرونایی مطلقاً نباید انجام گردد/ طرح ترافیک تراکم شهر را بیشتر می نماید

کشف دستگاه ضدعفونی نماینده هوا برای مقابله با کرونا توسط یک محقق ایرانی

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4344

به "ویروس کرونا؛ چگونه پوست دست را از خشک شدن نجات دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ چگونه پوست دست را از خشک شدن نجات دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید