هوش مصنوعی راه درمان یک سرطان را پیدا کرد!

به گزارش نوای پرنده پارسی، دیجیاتو نوشت: هوش مصنوعی احتمالاً می تواند آینده حوزه کشف درمان ها را متحول کند.

هوش مصنوعی راه درمان یک سرطان را پیدا کرد!

گروهی از محققان با یاری یک سیستم هوش مصنوعی به نام Pharma AI که برای کشف داروها استفاده می گردد، توانسته اند در عرض فقط 30 روز درمانی را برای یک نوع سرطان پیدا نمایند. بعلاوه سیستمی دیگر با هوش مصنوعی ساخته شده است که می تواند شانس بقای بیمار را پیش بینی کند.

به گزارش نیویورک پست، دانشمندانی از دانشگاه تورنتو و شرکت Insilico Medicine با یاری هوش مصنوعی، برای شایع ترین نوع سرطان کبد موسوم به کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) درمانی پیدا نموده اند. آن ها برای انجام این کار یک پایگاه داده هوش مصنوعی از ساختارهای پروتئینی به نام AlphaFold را به Pharma AI دادند. سپس این سیستم روشی را برای درمان HCC پیدا کرد که پیش تر شناخته نشده بود.

این دارو فقط در عرض یک ماه و تنها پس از تکمیل هفت ترکیب ساخته شد. محققان پس از ایجاد دومین ترکیب درمانی، مولکول هدف نوی را پیدا کردند که می تواند برای درمان این نوع سرطان استفاده گردد. بااین حال، همه داروهای بالقوه باید پیش از مصرف عمومی از مرحله آزمایش های بالینی عبور نمایند.

هوش مصنوعی زایا این بار به یاری درمان سرطان می آید

الکس ژاوورونکوف، بنیان گذار و مدیرعامل Insilico Medicine می گوید: درحالی که جهان از پیشرفت های هوش مصنوعی زایا در حوزه هنر و زبان به وجد آمده بود، الگوریتم های هوش مصنوعی زایای ما با یاری ساختار برگرفته از پایگاه داده AlphaFold یک بازدارنده بالقوه نو را طراحی کرد.

مایکل لویت، برنده نوبل شیمی، درباره این دستاورد می گوید: این مقاله گواه دیگری بر ظرفیت هوش مصنوعی در افزایش سرعت، بهره وری و دقت فرایندهای کشف دارو است. با تلفیق توانایی پیش بینی AlphaFold و قدرت کشف هدف و طراحی دارو در پلتفرم Pharma AI از Insilico Medicine، می توان تصور کرد که در آستانه عصر نوی از کشف داروها با هوش مصنوعی قرار داشته باشیم.

نتایج این پژوهش در مجله Chemical Science منتشر شده است.

علاوه براین، محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا و BC Cancer در مطالعه ای مستقل توانسته اند هوش مصنوعی نوی بسازند که قادر است از روی شرایط بیمار و یادداشت های پزشک نرخ بقای فرد را با دقت 80 درصدی پیش بینی کند. این سیستم برای همه انواع سرطان ها قابل استفاده است. نتایج این پژوهش که روی 47,625 نفر آزمایش شده، در مجله JAMA Network Open به چاپ رسیده است.

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 فروردین 1402 بروزرسانی: 4 فروردین 1402 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7783

به "هوش مصنوعی راه درمان یک سرطان را پیدا کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی راه درمان یک سرطان را پیدا کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید