هشدار وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها از جنوب تا شرق کشور

به گزارش نوای پرنده پارسی، تهران- خبرنگاران- سازمان هواشناسی از ورود سامانه جدید بارشی از جنوب کشور خبر داد و اظهار داشت: از فردا (شنبه) در استان های جنوبی، شرقی و جنوب شرق کشور شاهد بارش باران، رگبار، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و آب گرفتگی معابر عمومی خواهیم بود.

هشدار وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها از جنوب تا شرق کشور

به گزارش روز جمعه خبرنگاران و بر اساس تحلیل آخرین داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، با فعالیت این سامانه، در اغلب مناطق شاهد ابرناکی و بارش پراکنده هستیم که در برخی از مناطق با رعدوبرق و وزش باد موقت همراه است.

امروز (جمعه) شدت بارش ها در استان های خراسان جنوبی، کرمان، یزد و شرق اصفهان خواهد بود.

از عصر فردا ، بارش های رگباری همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید را در استان های بوشهر، فارس، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شرق سمنان، گلستان و شرق مازندران خواهیم داشت.

یکشنبه هفته آینده نیز شدت بارش ها در مناطق فوق افزایش می یابد و احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، غرب خراسان رضوی و غرب خراسان جنوبی وجود دارد.

این سامانه روز دوشنبه در نوار شرقی کشور فعال است و آخر وقت و دوشنبه از مرزهای شرقی کشور خارج می شود.

بر اساس این گزارش، در جنوب، جنوب شرق، شرق و شمال شرق کشور پیامد ورود این سامانه بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و آب گرفتگی معابر عمومی خواهد بود.

فردا (شنبه) در مناطق مرکزی و جنوبی بوشهر، جنوب و شرق فارس، جنوب کرمان، شمال و شرق خراسان جنوبی، شمال خراسان شمالی، هرمزگان و جزایر آن، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و آب گرفتگی معابر عمومی پیش بینی می شود.

روز یکشنبه 25 فروردین؛ در شرق خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و جزایر آن، سیستان و بلوچستان، شرق فارس، جنوب اصفهان و شرق یزد بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و آب گرفتگی معابر عمومی پیش بینی می شود.

روز دوشنبه 26 فروردین تا اواسط روز در شرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شرق کرمان، شمال شرق هرمزگان، شمال و جنوب سیستان و بلوچستان بارش باران، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و آب گرفتگی معابر عمومی پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی با توجه به پیش بینی بارش رگباری، آب گرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و لغزندگی جاده ها در این مناطق، به هم وطنان و سازمان ها و ارگان های ذی ربط توصیه کرده تا تمهیدات لازم را برای جلوگیری از کاهش خسارات احتمالی به عمل آورند.

فردا ، شرق و مرکز خلیج فارس و تنگه هرمز مواج و طوفانی است و روز یکشنبه نیز خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج و طوفانی خواهد بود.

روزهای شنبه، یکشنبه تا اواسط روز دوشنبه، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به علت نفوذ سامانه بارشی فعال، مواج و طوفانی و در این مدت، ارتفاع موج به ویژه در خلیج فارس و دریای عمان بین 1.5 تا بیش از 2 متر برآورد شده است، سازمان هواشناسی توصیه کرده که طی این مدت در مناطق ذکرشده، احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به عمل آید.

آسمان تهران فردا (شنبه) نیمه ابری در برخی ساعات افزایش ابر و بارش پراکنده و در بعدازظهر وزش باد شدید پیش بینی می شود؛ بیشینه و کمینه دمای فردا در تهران نیز 23 و 12 درجه خواهد بود.

فردا اهواز با بیشینه دمای 32 درجه بالای صفر گرم ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای 2 درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهد بود.

** افزایش 40 درصدی بارشهای کشور نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی

میانگین بارندگی کشور از ابتدای سال زراعی (مهر ماه 97) تا 18 فروردین، 258.4 میلی متر ثبت شد، میزان بارش در سال زراعی گذشته در این بازه زمانی 90.5 میلی متر بوده است، بنابراین بارش امسال تا این تاریخ، 185.4 درصد بیشتر از سال زراعی گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور 185.6 میلی متر است که بارش امسال 39.2 درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته بیست و هشتم سال زراعی متعلق به منطقه نهاوند در استان همدان به میزان 126.8 میلی متر بوده است.

میانگین گرم ترین منطقه راسک در استان سیستان و بلوچستان به میزان 40 درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه فیروزکوه در استان تهران به میزان منفی 1.7 درجه سلسیوس بوده است.

اقتصام **1070** 1055

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1116

به "هشدار وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها از جنوب تا شرق کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها از جنوب تا شرق کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید