نیم قرن شعر بوشهر روانه بازار کتاب شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران/بوشهر کتاب دو جلدی نیم قرن شعر بوشهر اثر بشیر علوی، منتقد، نویسنده و استاد دانشگاه روانه بازار کتاب شد.

نیم قرن شعر بوشهر روانه بازار کتاب شد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

نیم قرن شعر بوشهر چهارمین اثر دکتر بشیر علوی است و با عنوان فرعی نقد جریان-های شعر معاصر بوشهر، توسط نشر روزگار در دو جلد و پنج فصل با جلد سخت و تیراژ 1000جلد روانه بازار شده است.

علوی، استاد دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر است، او درباره کتاب جدیدش می گوید تمامی دفترهای شعری چاپی استان بوشهر بعد از انقلاب در این اثر مورد نقد دانشگاهی و علمی قرار گرفته است.

وی در ادامه اعلام کرد: این اثر به جریان مختلف شعری از جمله جریان سنت گرای معاصر، نیمه سنتی، نو، گویشی و طنز معیار پرداخته و جنم و شمای اصلی این اثر نقد است. بر این اساس تمامی مجموعه های شعری استان در این کتاب در نیم قرن اخیر مورد نقد و واکاوی علمی و پژوهشی قرار گرفته است.

این نویسنده و منتقد اعلام کرد: در پردازش و نقد شعرها شیوه کار این بوده که نخست بر اساس زندگینامه علمی و هنری شاعر مطرح شده و در ادامه، در ابتدا، دفتر شعری را با توجه به ساختار موجود و رویکرد زبانی و بُعد واژگانی و ترکیبات مورد نقد و واکاوی قرار گرفته که آیا در این زمینه ها پیروز بوده است یا خیر. در بَعد و در اصل، کار براساس نقد پویایی یا ایستایی، نقد صور خیال، نقد محور فرهنگی، عوامل و مؤلفه های بومی، آوانگاردها و گروتسک ها، محور عاطفه و درونمایه و موضوع و اندیشه، گونه های نوآوری، محور فنی و هنری و مؤلفه های پست مدرنیته (شعرهایی که این جریان دارند) انجام شده است.

به گزارش نوای پرنده پارسی، کتاب نیم قرن شعر بوشهر به پنج فصل تقسیم شده و اشعار موجود هر جریان در همان جریان مورد واکاوی قرار گرفته است.

کتاب های نیلوفران خونین، نقد چهار جانبه در شعر معاصر و ترجمان صبح (نقد شعر دکتر شفیعی کدکنی) از آثار قبلی بشیر علوی از نویسندگان و منتقدان ادبی برجسته استان بوشهر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3628

به "نیم قرن شعر بوشهر روانه بازار کتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیم قرن شعر بوشهر روانه بازار کتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید