موزه بزرگ خراسان میزبان نقش برجسته سرباز هخامنشی

به گزارش نوای پرنده پارسی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: نقش برجسته سربازهخامنشی در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته می گردد.

موزه بزرگ خراسان میزبان نقش برجسته سرباز هخامنشی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر اضافه نمود: این اثر تاریخی به عنوان نماد دیپلماسی پیروز ایران در بازگرداندن نمادهای هویتی به غارت رفته ایران توسط کشورهای استعماری است که باکوشش های معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه در سفر رئیس جمهوری به نیویورک به ایران بازگردانده شد.

او ادامه داد: اگر چه شهریور ماه سال جاری اخباربازگشت این اثر تاریخی به کشوررسانه ای شد اما سال ها کوشش دیپلماسی فرهنگی ایران باعث شد تا این پیروزیت حاصل گردد و نقش برجسته سربازهخامنشی به ایران بازگردد.

مکرمی فر با بیان این که این قطعه تاریخی متعلق به سرسرباز هخامنشی است، اظهار کرد: در حدود85 سال پیش این اثر تاریخی در کاوش های باستان شناسی کشف شده است اما در سال 1936 میلادی از ایوان جنوبی کاخ شورا به سرقت رفت.

او ادامه داد: پاییز سال 2017 در حالی که قرار بود این اثر تاریخی در نمایشگاهی به نمایش گذاشته و پس از آن در حراجی عتیقه در نیویورک فروخته گردد، مسئولان میراث فرهنگی ایران از این موضوع آگاه شده و با پیگیری های حقوقی دولت، پایان دیپلماسی بین المللی جواب داد و این شیء تاریخی پنجم مهرماه 97 همزمان با بازگشت رئیس جمهوری ایران ازنیویورک مقر سازمان ملل متحد به ایران بازگردانده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به اهمیت و ارزش بالای این قطعه تاریخی، شرایط انتقال و نمایش آن برای عموم مردم در مشهد فراهم ، سپس از تهران به مشهد منتقل شد.

مکرمی فر اظهار کرد: نقش برجسته سربازهخامنشی از حدود یک ماه قبل به موزه بزرگ خراسان منتقل شده وکارشناسان این موزه در حال آماده سازی فضای برای نمایش عمومی هستند.

او درباره نمایش این قطعه تاریخی گفت: از 24 دیماه تا 24 بهمن ماه به مدت یک ماه در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه نمود: شهروندان می توانند همه روزه، حتی روزهای تعطیل از ساعت 9 تا 17 از نقش برجسته سرباز هخامنشی بازدید نمایند.

او یادآورشد: با توجه به این که قرار است این قطعه تاریخی در استان های مختلف کشور به مدت یک ماه به نمایش گذاشته گردد، شهروندان از فرصت اعلام شده برای بازدید از این قطعه تاریخی استفاده نمایند، شاید امکان تمدید زمان بازدید وجود نداشته باشد.

رویکرد دیپلماسی فعال فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به رویکرد دولت در حفاظت از میراث فرهنگی و برنامه های اجرا شده برای بازگشت این قطعه تاریخی گفت: استراد این قطعه تاریخی از آمریکا نشان می دهد که دیپلماسی فعال فرهنگی نیز مانند همین مورد ، می تواند پیروز عمل نمایند.

او اضافه نمود: در سال های اخیر یگان حفاظت از میراث فرهنگی تشکیل و پیمان های همکاری با نهادهای بین المللی فعال در حوزه میراث فرهنگی و پلیس بین الملل و نیروی انتظامی منعقد نموده است تا کوشش های همه جانبه و همسویی در داخل و خارج برای بازگرداندن اشیاء تاریخی به ایران صورت گیرد.

مکرمی فر درباره اهمیت نمایش این اثر تاریخی در خراسان رضوی اظهار کرد: خراسان همیشه در طول تاریخ سکاندارجریان های فکری و فرهنگی و تمدنی بوده و به نوعی تمدن ساز بوده است، اکنون نیز به واسطه بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) به مانند پیشانی نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

او تاکید نمود: به واسطه این مضجع شریف حضرت امام رضا، مشهد قلب معنوی ایران و قطب گردشگری زیارت کشور و قبله آمال شیعیان دنیا شده است و به همین دلیل سفر سرباز هخامنشی به عنوان نمادی از تاریخی ایران به مشهد آمده است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2036

به "موزه بزرگ خراسان میزبان نقش برجسته سرباز هخامنشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه بزرگ خراسان میزبان نقش برجسته سرباز هخامنشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید