معجزه بلوبری برای زخم دیابتی

به گزارش نوای پرنده پارسی، ایسنا نوشت:بررسی تازه پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که ترکیب به دست آمده از بلوبری می تواند به ترمیم سریع زخم های دیابتی کمک کند.

معجزه بلوبری برای زخم دیابتی

سالانه بیش از 50 میلیارد دلار برای مراقبت از زخم هزینه می شود. زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت و ناشی از فشار ممکن است به دلیل کاهش رشد رگ های خونی غنی از مواد مغذی یا رگ زایی(Vascularization)، به عنوان زخم های التیام ناپذیر طبقه بندی شوند. رگ زایی برای بهبود ترمیم زخم ضروری است.

پژوهشگران دانشگاه مین(UMaine) آمریکا پیشتر دریافته بودند که عصاره فنولی(phenolic) به دست آمده از بلوبری وحشی، به بهبود عروق و مهاجرت سلولی در سلول های بند ناف انسان کمک می کند که مراحل حیاتی در فرایند بهبود زخم به شمار می فرایند. این گروه پژوهشی در یک پروژه نو که به سرپرستی دوروثی کلیمیس زاکاس(Dorothy Klimis-Zacas)، پژوهشگر دانشگاه مین صورت گرفته است، اثرات عصاره فنولی را بر زخم بررسی کردند. فنول ها، ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در برخی از غذاها یافت می شوند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند تا به جلوگیری از برخی موارد آسیب سلولی بپردازند یا اثر آن را معکوس کنند.

پژوهشگران، گروهی از موش ها را با یک ژل موضعی حاوی عصاره فنولی به دست آمده از بلوبری وحشی درمان کردند. گروه تحت درمان در مقایسه با موش هایی که با ژل فاقد عصاره فنولی تحت درمان قرار گرفتند و گروه کنترل شده که هیچ درمانی را دریافت نکردند، مهاجرت بهتر سلول های اندوتلیال به محل زخم و افزایش 12 درصدی بسته شدن زخم را نشان دادند.

تولو استر آدکی(Tolu Esther Adekeye)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: بلوبری وحشی، این توانایی را دارد که مهاجرت سلولی، تشکیل عروق خونی نو یا رگ زایی را افزایش دهد و بسته شدن زخم را سرعت ببخشد. این امر به ویژه در بیماران مبتلا به زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت، سوختگی و فشار که نیاز به بسته شدن بیشتر زخم در آنها احساس می شود، اهمیت دارد.

46

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7632

به "معجزه بلوبری برای زخم دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجزه بلوبری برای زخم دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید