دانشمند ایرانی میکروفون کوانتومی ساخت

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، امیر صفوی نایینی یکی از استادیاران دانشگاه استنفورد همراه گروهی از محققان این دانشگاه میکروفونی کوانتومی ابداع نموده اند که می تواند کوچکترین بسته های صوت یا انرژی ارتعاشی به نام فونون یا کوانتوم انرژی آوایی را ردیابی کند. این دستگاه زمینه را برای رایانه های کوانتومی کارآمدتر فراهم می نماید.

دانشمند ایرانی میکروفون کوانتومی ساخت

قبلا ردیابی فونون ها غیر ممکن بود زیرا میکروفون های سنتی به اندازه حساس نیستند که آنها را ردیابی نمایند. هنگامیکه یک موج صوتی با غشایی برخورد می نماید، میکروفون آن را ردیابی می نماید. اما فونون ها بسیار کوچک هستند و نمی توان آنها را به تنهایی ردیابی کرد.

به همین دلیل به جای اتکا به اندازه گیری امواج صوتی دانشمندان دستگاهی ابداع نموده اند که انرژی فونون ها را به طور مستقیم و با استفاده از رزوناتورهای بسیار کوچکی اندازه می گیرد که مانند آینه ای برای صوت عمل می نمایند. رزوناتور وسیله یا سیستمی است که رزونانس یا واکنش رزونانسی را نمایش می دهد.

این دستگاه می تواند فوتون ها را به دام بیندازد و ارتعاشات ناشی از آنها را ردیابی کند. این دستگاه در مقاله ای در نشریه نیچر شرح داده شده و گامی در جهت ابداع نوع جدیدی از رایانه کوانتومی است.

قابلیت ردیابی ذرات ریز صدا سبب می گردد تا دستگاه ها بتوانند اطلاعات را با استفاده از انرژی صوتی رمزگذاری نمایند. به این ترتیب می توان مقادیر وسیعی از اطلاعات را در ماشین های کوچک ذخیره کرد.

یک رایانه کوانتومی فونون بسیار جمع و جورتر و کارآمدتر از رایانه کوانتومی است که از فوتون ها یا ذرات نور استفاده می نماید. زیرا فونون ها را راحت تر از فوتون ها می توان دستکاری کرد. همچنین می توان اطلاعات بیشتری را در فضای کمتری ذخیره کرد.

صفوی در این باره می گوید: هم اکنون از فوتون ها برای رمزگذاری استفاده می گردد. ما می خواهیم از فونون ها استفاده کنیم که مزایای بیشتری دارند. دستگاه ما گامی مهم در ایجاد یک رایانه کوانتومی مکانیکی است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1757

به "دانشمند ایرانی میکروفون کوانتومی ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی میکروفون کوانتومی ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید