خوب می شنوی، پس سالم می مانی

به گزارش نوای پرنده پارسی، کم شنوایی فشار زیادی به مغز وارد می کند، فعالیت های طبیعی آن را مختل می کند و بیماری هایی از جمله افسردگی و دمانس را به وجود می آورد و شنوایی سنجی یک بار در سال از جمله اقدامات پیشگیرانه از این عارضه است.

خوب می شنوی، پس سالم می مانی
  • مجله گوش و شنوایی

به گزارش ایسنا، ناشنوایی یا کم شنوایی معمولا جزو بیماری هایی هستند که آدم ها در مورد آنها خیلی غفلت می کنند. به گفته متخصصان، در نتیجه این غفلت، حدود 460 میلیون انسان در دنیا از ضعف شنوایی رنج می برند ولی فقط تعدادی از آنها به فکر درمان می افتند.

به عقیده پزشکان ضعف شنوایی در سنین بالا تاثیرات جبران ناپذیری روی سلامتی انسان دارد.

این درست است که با بالارفتن سن، ارگان های مختلف بدن تحلیل می روند. اما مسئله این است که فقط افراد معدودی شروع ضعف شنوایی خود را تشخیص می دهند و عده زیادی کم کم به داشتن گوش سنگین عادت می کنند و آن را دست کم می گیرند.

گاهی اوقات دوستان یا افراد خانواده در مورد اینکه شنوایی شخص در حال تحلیل رفتن است به او هشدار می دهند اما این لزوما کافی نیست تا فرد گام اصلی برای درمان را بردارد.

  • شنوایی سنجی یک بار در سال

از آنجایی که شنیدن، یکی از مهمترین حواس پنجگانه انسان است و برای مکان یابی و امنیت در ترافیک شهری بسیار اهمیت دارد، باید سالی یک بار برای سنجش شنوایی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

شنوایی سنجی تنها راه تشخیص و درمان به موقع ضعف شنوایی است.

پزشکان بر این نظر هستند که ناشنوایی و کم شنوایی قابل اصلاح نیستند. سلول های عصبی گوش داخلی مانند دیگر سلول های عصبی بدن قابل ترمیم نیستند.

حتما شنیده اید که وقتی یک گوش نمی شنود، گوش دیگر کار گوش از کار افتاده را انجام می دهد.

کارشناسان اما می گویند این نظر اشتباه و خطرناک است. وقتی یک گوش توانایی شنیدن را از دست می دهد، بر مغز فشار اضافه وارد می شود تا وظیفه شنیدن را در گوش سالم تنظیم و یک دست کند.

  • خوب می شنوی، پس سالم می مانی

به گزارش دویچه وله، توانایی شنیدن لازمه زندگی اجتماعی و ارتباط با دیگران است. طرد شدن از اجتماع و به تبع آن افسردگی و فراموشی می توانند معلول ضعف شنوایی باشند.

تلاش مغز برای جبران ضعف شنوایی یک گوش و تنظیم قدرت شنوایی بر مغز انسان فشار زیادی وارد می آورد. در اثر این فشار، دیگر توانایی های مغز به شدت تحت تاثیر قرارمی گیرند و احتمال ابتلا به بیماری دمانس دو تا پنج برابر بیشتر می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 940

به "خوب می شنوی، پس سالم می مانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوب می شنوی، پس سالم می مانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید