خطر شیوع کرونا با سیستم تهویه از مترو می رود؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، بیتوته/ به گزارش فارس؛ فرنوش نوبخت درباره آخرین شرایط سیستم تهویه مترو تهران گفت: با شیوع ویروس کرونا تردد با مترو با اما و اگرهایی رو برو شده است که ما در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از همان روزهای ابتدایی تلاش کردیم طبق پروتکل های بهداشتی و استفاده از تجربه سایر متروها در جهان بدون هیچ وقفه ای ایمن ترین خدمات را به مسافران ارائه دهیم.

خطر شیوع کرونا با سیستم تهویه از مترو می رود؟

وی شرح داد: به جهت اهمیت افزایش جریان هوا طبق دستور العمل های ستاد مبارزه با کرونا با تغییر برروی سیستم تهویه قطارها و ایستگاه ها سعی کردیم تا کیفیت مطلوب عنوان شده را محقق سازیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه افزود: امیدواریم با این کار نگرانی در خصوص احتمال انتقال کرونا در مترو کاهش یابد، اما از شهروندان و مسافرا می خواهیم همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از سفرهای غیر ضرور بخصوص در ساعات پیک خودداری کنند.

نوبخت با اشاره به اینکه قطارهای متروی تهران در دو نوع AC و DC در خطوط فعال هستند، گفت: درهر واگن دو سیستم تهویه مجزا وجود دارد که در قطارهای DC برای افزایش جریان هوا دریچه های ورودی هوای سیستم های تهویه را در حالت دائم باز قرارداده ایم و تعدادی از پنجره ها را نیز باز کرده ایم اما در قطارهای AC به علت نداشتن پنجره از مجموعه 14 سیستم تهویه، 5 سیستم را از حالت تهویه خارج و در حالت دمنده تنظیم کرده ایم تا هوای تازه بیشتری به قطار دمیده شود و دریچه ورودی هوا نیز باز شده است. همچنین در ابتدا و انتهای هر واگن فن های خروجی هوا قرار گرفته است که در شرایط اضطراری کاربرد دارند اما تمامی فن های خروجی هوا را روشن کرده ایم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه افزود: در قطارهای کرج نیز همانند سیستم های تهویه قطارهای DC تعدادی از پنجره ها را باز کرده ایم و دریچه ورودی هوای سیستم های تهویه نیز در حالت دائم باز است.

نوبخت با تاکید بر اینکه با اقدامات فوق گردش هوا در داخل واگن ها بسیار بهتر شده است، افزود: قبل از شیوع ویروس کرونا استفاده از هواکش های ایستگاه ها با توجه به نیاز و در زمان بندی مشخص انجام می شد.

وی شرح داد: در حال حاضر با افزایش زمان فعالیت هواکش ها و هواسازها و تغییر مستمر در برنامه فعال آنها در مترو سعی کرده ایم جریان هوا در مترو را افزایش دهیم.

وی گفت: از هواسازها و هواکش ها می توان به نحوه دلخواه استفاده و عمل مکش و دمش هوا را تنظیم و بر اساس نیاز ایستگاه ها تغییر دهیم.

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه هر ایستگاه مترو دارای 5 هواساز است که دو هواکش بین راستا (داخل تونل های منتهی به ایستگاه) تعبییه شده اند و دو هواساز در ابتدا و انتهای سکوها (محل تلاقی تونل و ایستگاه) و یک هواساز نیز عمل هوا دهی به ایستگاه را انجام می دهد،گفت: برای هواکش های میان تونلی و دریچه هواسازها برنامه ای بر اساس ایجاد جریان هوای بیشتر در ایستگاه ایجاد کرده ایم تا سیستم های تهویه بر اساس کارکردی که نیاز است، تحت عنوان هواکش یا هواساز در مدار بهره برداری قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در خطوط 1 و 2 متروی تهران که از خطوط قدیمی هستند سیستم های تهویه تکمیل هستند، گفت: سیستم تهویه در خطوط جدید کاملا برگشت پذیر بوده و با یک صفحه دیجیتال به صورت اتوماتیک و تنها با فشار یک دکمه، تغییر جهت یافته و کارکرد آن از هواساز به هواکش و برعکس تغییر می کند.

نوبخت گفت: تعمیرات دوره ای سیستم های تهویه به طور مرتب انجام می شود و در حال حاضر می توانیم این اطمینان را به شهروندان در خصوص عملکرد مناسب تهویه ایستگاه ها بدهیم تا نگرانی نداشته باشند.

وی گفت: یکی از مسائل بسیار مهم با توجه به جمعیت زیادی که روزانه در خطوط مترو تردد می کنند مساله حفظ سلامت و ایمنی مسافران است که مورد توجه جدی ما قرار گرفته است.

نوبخت گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و پروتکل های ابلاغی از سوی ستاد مبارزه با کرونا بر مبنا افزایش جریان هوا سیستم های تهویه تمامی قطارها فعال هستند و میزان نرخ خرابی را به صفر رسانده ایم و با رصد روزانه ایی که انجام می شود در صورت خرابی، سریع در انتهای راستا اقدام به اصلاح آن می کنیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5922

به "خطر شیوع کرونا با سیستم تهویه از مترو می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر شیوع کرونا با سیستم تهویه از مترو می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید