حذف مواد قابل انفجار از پساب با نانوذرات آهن

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو،فیلترهای کربن فعال که در سیستم های تصفیه خانگی استفاده می شوند قادر به تصفیه پساب های نظامی حاوی مواد منفجره، نیستند. برای تصفیه این نوع پساب ها، محققان دانشگاه دلوار روشی ارائه کردند که در آن از نانوذرات آهن استفاده شده است.

حذف مواد قابل انفجار از پساب با نانوذرات آهن

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

در این روش که با گرنت وزارت دفاع آمریکا اجرا شده است، پی چیو و دانیل چاو نشان دادند که نانوذرات آهن می تواند برای شکستن مواد منفجره در پساب استفاده شود. با پیاده سازی این سامانه در بخش نظامی، پساب های این بخش تصفیه شده و در کنار کاهش هزینه، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شود.

در حال حاضر، به جای مهمات هایی نظیر TNT از موادی که حساسیت انفجاری کمتری دارد استفاده می شود تا ایمنی بیشتری داشته باشد، اما این مواد در آب حل می شوند.

چیو می گوید: روش های فعلی تصفیه نظیر کربن فعال برای از بین بردن ترکیبات این نوع مهمات ها مناسب نیستند. فرایندهای تولید همیشه با ایجاد پساب همراه هستند، اما اگر بتوان این پساب را مجددا مورد استفاده قرار داد، علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، خطرات احتمالی نیز کاهش می یابد.

در این پروژه، محققان از نانوذرات آهن صفر ظرفیتی استفاده کردند، این نانوذرات به جای آن که با اکسیژن موجود در آب دچار زنگ زدگی شوند، توسط مواد منفجره موجود در پساب، خورده می شوند. نانوذرات با دادن الکترون به مواد منفجره، آن ها را می شکنند. پیش از این از نانوذرات آهن برای تصفیه آب استفاده شده است اما این اولین باری است که برای تصفیه مواد منفجره از پساب، از این نانوذرات استفاده می شود.

این تیم، پساب خارج شده از کارخانه ارتش را با کروماتوگرافی بررسی کردند، سپس با استفاده از نانوذرات آهن، مواد منفجره موجود در آن را از بین بردند، در ادامه با افزودن پراکسیدهیدروژن به آب، مواد باقیمانده را نیز اکسید کرده و به محصولات بی خطر تبدیل کردند.

در واقع، ابتدا نانوذرات صفر ظرفیتی برای از بین بردن مواد منفجره استفاده و سپس آهن دو ظرفیتی موجب فعال شدن پراکسید هیدروژن شده و خود به آهن سه ظرفیتی تبدیل می شود. این آهن سه ظرفیتی نیز ماده ای مهم در تصفیه آب بوده که موجب حذف باقیمانده مواد در پساب می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4576

به "حذف مواد قابل انفجار از پساب با نانوذرات آهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مواد قابل انفجار از پساب با نانوذرات آهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید