تشریح شیوه و شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان از سوی علیرضا تابش

به گزارش نوای پرنده پارسی، تهران (پانا) - به گفته دبیر سی وسومین جشنواره بین المللی بچه ها و نوجوانان ایران هیچ گاه و در هیچ شرایطی اقدامات فرهنگی را تعطیل نکرده و اکنون نیز به دنیا نشان خواهد داد راه های زیست فرهنگی در فضای جدید را دنبال می نماید و زمینه ساز تبدیل تهدیدها به فرصت ها به وسیله تداوم تعاملات فرهنگی آنلاین در فضای مجازی است.

تشریح شیوه و شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان از سوی علیرضا تابش

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان، علیرضا تابش درباره شرایط خاص و راهکارهای برپایی این دوره از جشنواره گفت: با توجه به شیوع بیماری کووید19، از ابتدا و پیش از اعلام فراخوان این دوره جشنواره و پس از آن، بر برپایی آنلاین این دوره تاکید شد و همزمان روش های مختلف چگونگی برپایی جشنواره، مورد آنالیز نهاده شد. در نهایت، بر اساس برآیند نظرات کارشناسان و بهره گیری از نظرات اهالی سینما مقرر شد تا این دوره جشنواره در اکثریت بخش ها به شیوه مجازی برگزار گردد و فیلم های بلند سینمایی بخش ملی جشنواره در محل خانه جشنواره برای عوامل فیلم ها و گروهی از مدعوین، کارشناسان و داوران با حفظ پروتکل های بهداشتی نمایش داده گردد.

او با اشاره به برنامه ریزی جشنواره برای نمایش فیلم ها، اضافه کرد: فیلم های کوتاه، انیمیشن و بلندغیرسینمایی، پس از انتخاب، در پلتفرم ها برای مخاطبان ثبت نام شده و داوران کودک و نوجوان از سراسر کشور با ارائه کد مخصوص به نمایش گذاشته خواهد شد و منطبق بر مقررات و فراخوان جشنواره و تٲیید سازمان سینمایی، نمایش این بخش آثار در پلتفرم ها به شکل برخط با رضایت صاحبان این آثار اتفاق خواهد افتاد و آن دسته از تهیه کنندگانی که مایل به نمایش اثرشان در قالب این مقررات نبوده اند، اثرشان از دایره بازبینی و انتخاب کنار رفته است. در واقع حق انتخاب برای نمایش در بخش های مجازی با صاحب فیلم است و ما برای کسی اجباری در نظر نگرفته ایم اما شرایط احتمالی را برای صاحبان فیلم تشریح نموده ایم و هر کس این شرایط را پذیرفته، اثرش را برای اکران در بخش های مجازی به جشنواره ارائه داده و شاید اگر در یکی از این بخش ها هیچ کس این شرایط را نمی پذیرفت، آن بخش خودبه خود از جشنواره حذف می شد.

تابش در ادامه به نگرانی های موجود پیرامون کپی شدن فیلم ها از پلتفرم ها اشاره نمود و گفت: شبکه های VOD چند سالی است که از سایت های محبوب اینترنتی پخش فیلم محسوب می شوند و با توسعه زیرساخت های اینترنت و بالارفتن سرعت دسترسی به اینترنت، مشترکین VOD فرهنگ و آداب استفاده از محتوای سینمایی در این شبکه ها را آموخته اند. از طرفی یکی از اهداف جنبی جشنواره در این دوره، عمومی کردن مسٲله حق مولف و مبارزه با پدیده قاچاق آثار سینمایی است و اینجا فضایی است که می توان سبب ساز این فرهنگسازی شد تا مخاطب، از سنین کودکی با این مهم آشنا گردد.

سرقت آثار سینمایی امری ناپسند و غیراخلاقی است که در هیچ کجای دنیا توجیه ندارد اما باید به این نکته توجه کرد که در ماه های اخیر بسیاری از رویدادهای دنیای فیلم از جمله جشنواره های کوتاه و مستند، با اقدامی توٲم با ریسک و در همین شرایط آثار را به شکل آنلاین، اکران نموده اند و باید باور کرد و پذیرفت که وارد شرایط متفاوتی شده ایم. ایران فعالیت فرهنگی را در هیچ برهه ای تعطیل ننموده و اکنون نیز به دنیا نشان خواهد داد راه های زیست فرهنگی در فضای جدید را دنبال می نماید و زمینه ساز تبدیل تهدیدها به فرصت ها به وسیله تداوم تعاملات فرهنگی آنلاین در فضای مجازی است.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان اظهار کرد: بدیهی است جشنواره، پیش بینی هایی در صیانت از آثار ارائه شده خواهد داشت و سطح این جشنواره، به عنوان یک رویداد معتبر سینمایی، با رویدادهای دیگری که راهکارهای محدود مختص به خود را پیش گرفته اند، قابل مقایسه نخواهد بود. باید بپذیریم که جشنواره سی و سوم اولین جشنواره مهم سینمایی در ایران است که قرار است در تصمیمی توام با ریسک، تجاربی نو و مفید برای برگزاری سایر رویدادهای سینمایی امسال، داشته باشد.

او در بخش دیگری از این گفت وگو درباره اقدامات پیشگیرانه در بخش بین الملل جشنواره، متذکر شد: در چهار سال اخیر، حساسیت ویژه ای در بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی و بالطبع بخش بین الملل جشنواره فیلم کودک نسبت به حفظ و صیانت از حقوق فیلم های ایرانی و خارجی اجرا شده است. ما در دوره های مختلف برگزاری جشنواره طبق مکاتبات رسمی با کمپانی های پخش کننده فیلم ها، توانسته ایم آن ها را از مراحل مختلف ثبت و نمایش فیلم مطلع سازیم.

تابش گفت: امسال با توجه به بحث اکران آنلاین، کوشش کردیم فیلم های بخش رقابتی بین الملل جشنواره را، مانند بسیاری از جشنواره های مهم دنیا صرفاً برای داوران این بخش و به وسیله ارسال لینک کد شده به نمایش بگذاریم و فیلم های برگزیده را اعلام کنیم، بنابراین در این فرایند (بخش بین الملل) امکان سرقت نسخه ای از فیلم ها به صفر خواهد رسید.

او ادامه داد: برای فیلم های بخش نمایش های ویژه که قرار است بر روی پلتفرم به نمایش گذاشته گردد، رضایت صاحبان آثار خارجی نیز گرفته شده و فیلم ها در این شرایط به نمایش درخواهد آمد.

دبیر جشنواره سی وسوم در خاتمه اظهار امیدواری کرد تا این دوره جشنواره، با کوشش دست اندرکاران اجرایی و همکاری همه کارشناسان و اهالی رسانه، به بهترین شکل ممکن برپا گردد و بتواند تجربه های مفیدی را برای بهره گیری سایر جشنواره های آنلاین کشور به جا بگذارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5218

به "تشریح شیوه و شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان از سوی علیرضا تابش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح شیوه و شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان از سوی علیرضا تابش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید