از عفونت کشنده سپسیس چه می دانید؟!

به گزارش نوای پرنده پارسی، سپسیس می تواند تقریبا از هر عفونتی ناشی گردد و اغلب از ذات الریه یا عفونت دستگاه ادراری ایجاد می گردد. کووید-19 شدید نیز می تواند باعث سپسیس گردد.

از عفونت کشنده سپسیس چه می دانید؟!

نتایج یک مطالعه گسترده نشان داده است که عفونت سپسیس، عامل مرگ یک پنجم افراد در دنیا است.

در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال فوت یک زن جوان با شرایط جسمی سالم بر اثر بیماری شبیه به سرماخوردگی وجود دارد، باید گفت زمانیکه بعضی نشانه های آشکار یک مشکل یا عارضه جدی تری شناسایی نشده باشند، این احتمال وجود دارد.

اگرچه بسیاری از مردم حتی در خصوص این بیماری نشنیده اند، اما سپسیس - واکنش شدید بدن به عفونت- عامل اصلی فوت بیماران بستری در بیمارستان های ایالات متحده است. بعلاوه در سراسر دنیا، عفونت سپسیس، عامل فوت یک نفر از هر پنج نفر در سال است.

بعلاوه در میان افرادی که از این عفونت جان سالم به در می برند، بسیاری هرگز نمی توانند به سر کار بازگردند، بعضی دیگر نمی توانند از بیمارستان به خانه برگردند و احتیاج به حمایت مداوم یا مراقبت های حیاتی دارند.

سپسیس که با عناوین دیگری از جمله سپتیسمی یا گندخونی نیز شناخته می گردد، یک شرایط اورژانسی است که با عفونت آغاز می گردد. با شناسایی باکتری یا ویروس، بدن مواد شیمیایی را در جریان خون آزاد می نماید. زمانیکه سیستم ایمنی به درستی عمل کند، بدن عفونت را از بین می برد، اما هنگامیکه سیستم به خوبی فعالیت خود را انجام ندهد، سپسیس می تواند ایجاد گردد.

آغاز سپسیس زمانی اتفاق می افتد که سلول های ایمنی از مبارزه با عفونت به مقابله با بافت ها و اندام های بدن تغییر راستا می دهند. این واکنش می تواند شبیه به یک پاسخ خود ایمنی باشد، شرایطی که در آن سیستم ایمنی بدن به خود حمله می نماید.

بسیاری از افراد با بیماری های خود ایمنی مزمن مانند آرتریت روماتوئید یا بیماری کرون آشنا هستند، اما گاهی اوقات این نوع واکنش خود ایمنی می تواند حتی در افراد سالم نیز رخ دهد.

با آغاز عفونت سپسیس، سیستم ایمنی معمولا می تواند به قلب، ریه ها، کلیه ها یا سلول های خونی و سایر سیستم های مهم بدن آسیب برساند. التهاب در رگ های خونی می تواند باعث نشت آن ها گردد و جریان خون به مغز و سایر اندام ها را به شدت کاهش دهد.

در این شرایط فشار خون فرد ممکن است به طور خطرناکی پایین بیاید. بدون درمان سریع و مناسب و گاهی حتی با وجود روش های درمانی، سپسیس می تواند باعث آسیب اندام و حتی مرگ گردد.

سپسیس می تواند تقریبا از هر عفونتی ناشی گردد و اغلب از ذات الریه یا عفونت دستگاه ادراری ایجاد می گردد. کووید-19 شدید نیز می تواند باعث سپسیس گردد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، نکته اصلی در درمان سپسیس، شناخت سریع علائم عفونت و در پی آن مصرف آنتی بیوتیک ها و مایعات است. اما حتی دقیق ترین پزشکان ممکن است در تشخیص علائم اولیه سپسیس دچار مشکل شوند.

بیشتر به این علت است که هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص سپسیس وجود ندارد و علائم این عفونت ممکن است شبیه سایر مسائل تهدید کننده مانند حمله قلبی، لخته شدن خون، خونریزی یا حتی یک واکنش آلرژیک باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7685

به "از عفونت کشنده سپسیس چه می دانید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عفونت کشنده سپسیس چه می دانید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید