آغاز طرح سامان دهی پهنه سبز منظر فرهنگی طبیعی مجموعه جهانی تخت جمشید

به گزارش نوای پرنده پارسی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از طرح سامان دهی پردیس جهانی تخت جمشید و پهنه سبز این محوطه جهانی نظیر منطقه چاه جنگل از دفع آفات و همچنین پاکنی درختان از علف های هرز خبر داد.

آغاز طرح سامان دهی پهنه سبز منظر فرهنگی طبیعی مجموعه جهانی تخت جمشید

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، حمید فدایی روز 5 اسفندماه 1399، اظهار کرد: توجه به بوستان پردیس تخت جمشید یکی از برنامه های تأثیرگذار زیست محیطی و همچنین همسو با ارتقای صنعت گردشگری در این سایت جهانی محسوب می شود و حفظ و نگهداری این پهنه سبز در منظر فرهنگی طبیعی تخت گاه تخت جمشید از اولویت های بسیار مهم این پایگاه است.

او با اشاره به این که این پهنه سبز با مساحتی بیش از 40 هکتار در غرب تختگاه تخت جمشید ایجاد شده است، بیان نمود: امروزه جاذبه های محوطه جهانی تخت جمشید و همچنین منظر فرهنگی طبیعی آن در حرایم و دشت مرودشت از ارزش هایی ویژه برخوردار است که حراست، حفاظت، نگهداری و بهره برداری از آن ها می تواند علاوه بر پایگاه در برنامه ریزی های سایر دستگاه های دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی، برنامه ریزی و مدیریت شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه کرد: حفظ و نگهداری پهنه های سبز مصنوعی و طبیعی دشت مرودشت نظیر پردیس جهانی تخت جمشید و منطقه چاه جنگل، با توجه به توسعه صنعتی و ازدیاد آلاینده های هوا در مجاورت محوطه و شهرستان مرودشت، می تواند نقش بسزایی در تصفیه هوا ایفا کند و به نوعی تأثیرات مخرب آلاینده های هوا بر سنگ های تخت جمشید، محوطه و آثار پیرامونی منظر را نیز کاهش دهد.

او یادآور شد: متأسفانه در طول سال های گذشته به دلیل عدم مراقبت های اصولی و نامناسب و همچنین خشک سالی های پیاپی، آسیب هایی جدی بر پیکره درختان پهنه های سبز وارد شده است که با توجه به وسعت پهنه، اقدامات مورد نیاز برای جبران آسیب ها و افزایش راندمان، نیازمند همکاری دستگاه های مختلف و همچنین مشارکت نهاد های مدنی و شهروندان است.

سجاد طهماسبی مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، عملیات پاکنی درختان در این فصل پایانی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: طرح پاکنی و دفع آفات در مساحتی بالغ بر 25 هکتار را شامل می شود که با انجام آن، بسکمک از مسائل مربوط به رشد بی رویه علف های هرز و ساماند هی بهتر و ایجاد منظر سبز مناسب تری در محوطه موسوم به چاه جنگل و همچنین پردیس مجموعه جهانی تخت جمشید ایجاد خواهد شد.

او با تأکید بر این که با انجام این طرح، کمک شایان توجهی به احیای فضای سبز و نیز کم شدن هزینه های علف زنی در آینده می شود، اضافه کرد: این طرح اهدافی، چون رشد بی رویه علف های هرز را پیگیری می کند و عملیات اجرایی دفع آفات توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت برای درختان چاه جنگل و پردیس و هم چنین در مکان هایی فاقد درخت آغاز شده است.

طهماسبی ادامه داد: همه این تلاش ها برای پیشگیری از آتش سوزی درختان و پوشش گیاهی در فصول گرم سال آینده انجام شده است.

او اضافه کرد: پیشگیری زودهنگام در راستای کم کردن پوشش گیاهی، تدابیر مدیریتی این پایگاه میراث جهانی برای کمک به کم کردن هزینه ها در آینده است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6400

به "آغاز طرح سامان دهی پهنه سبز منظر فرهنگی طبیعی مجموعه جهانی تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز طرح سامان دهی پهنه سبز منظر فرهنگی طبیعی مجموعه جهانی تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید