20 فیلم عاشقانه برتر دنیا

به گزارش نوای پرنده پارسی، در بسیاری از آثار رمانتیک تقابل یک رابطه عاشقانه و مجموعه ای از موانع، داستان را به حرکت در می آورند. ممکن است این موانع منابع درونی داشته باشند (به خود طرفین رابطه بازگردند) یا از بیرون رابطه به یک داستان عاشقانه تنش وارد نمایند اما این تقابل بسته به دیدگاه فیلم ساز فرایند و نتایجی را در بر دارد که جان مایه یک اثر عاشقانه اند.

20 فیلم عاشقانه برتر دنیا

خبرنگاران- دیجی مگ نوشت: این بار قصد داریم بهترین فیلم های عاشقانه دنیا را آنالیز کنیم. چرا که در تاریخ سینما کمتر آثاری همچون فیلم های عاشقانه و رمانتیک پیروز شده اند طیف وسیعی از مخاطبان را تحت تاثیر جادوی ماندگار خود قرار دهند. گرچه در عموم این آثار خط روایی اصلی به جست وجوی عشق یا فراز و نشیب های روابط عاشقانه باز می گردد اما بسته به این که اثر عاشقانه با المان های چه ژانری ترکیب شده باشد ممکن است با طیف وسیعی از فیلم ها طرف شویم که از کمدی رمانتیک تا فیلم نوار را در بر می گیرد.

در بسیاری از آثار رمانتیک تقابل یک رابطه عاشقانه و مجموعه ای از موانع، داستان را به حرکت در می آورند. ممکن است این موانع منابع درونی داشته باشند (به خود طرفین رابطه بازگردند) یا از بیرون رابطه به یک داستان عاشقانه تنش وارد نمایند اما این تقابل بسته به دیدگاه فیلم ساز فرایند و نتایجی را در بر دارد که جان مایه یک اثر عاشقانه اند. گاهی اوقات سرانجامی خوش پس از غلبه بر سختی ها، گاهی یک سرانجام اشک انگیز در برابر یک سرنوشت تلخِ گریزناپذیر و گاهی هم رهاشدن در تعلیق، نمایش افق های پنهان یک رابطه و افزودن چیزی به عشق و معنای آن در ذهن مخاطب.

در ادامه 20 فیلم عاشقانه را انتخاب نموده ایم که از نظر منتقدان و سینمادوستان حرفه ای در میان برترین نمونه ها از آثار عاشقانه سینما قرار دارند.

1. فیلم کوتاهی درباره عشق

عنوان اصلی: A Short Film About Loveکارگردان: کریشتوف کیشلوفسکیمحصول: لهستانسال اکران: 1989

فیلم کوتاهی درباره عشق یکی از آثار تحسین شده کارگردان مطرح اروپایی کریشتوف کیشلوفسکی است که روایتگر عشق عمیق و دیوانه وار یک کارمند کم سن و سال اداره پست نسبت به زنی است در همسایگی او. زنی که عشق جوان را جدی نمی گیرد و اساسا سال ها است ایمانش نسبت به عشق را از دست داده است. تومک ِ نوزده ساله از پنجره اتاقش و به وسیله یک تلسکوپ ماگدا را زیر نظر دارد. استفاده از دوربین برای دیدزدن خانه روبرویی که هم زمان ما را به یاد فیلم سینمایی پنجره عقبی (Rear Window) اثر آلفرد هیچکاک نیز می اندازد در فیلم نقشی کلیدی دارد و بویژه در سرانجام بندی آن به نوعی با عوض کردن زاویه دید تحول ِ ماگدا و درکی که او از عشق ِ تومک پیدا نموده را به شکلی خلاقانه نمایش می دهد.

گرچه نسخه سینمایی و بلندتر فیلم کوتاهی درباره عشق در سال 1989 منتشر شد اما یک سال قبل از آن این اثر به عنوان قسمت 6 از مجموعه 10 قسمتی ده فرمان (Dekalog) از تلویزیون لهستان پخش شده بود.

2. در حال وهوای عشق

عنوان اصلی: In the Mood for Loveکارگردان: وونگ کار وایمحصول: هونگ کونگسال اکران: 2000

وونگ کار وای که در میان کارگردان های مولف سینمای هنگ کنگ چهره ای صاحب نام در نظر گرفته می گردد کارنامه ای دارد با آثار شاخص عاشقانه. یکی از این فیلم ها که احتمالا بیش از همه آثار او باعث شهرت دنیای اش شد و در بسیاری از فهرست های فیلم های برتر صندلی خاصی را اشغال نموده در حال و هوای عشق است.

در حال و هوای عشق داستان مرد و زنی است که هم زمان در سال 1962 با اجاره دو واحد از یک آپارتمان همسایه می شوند. مدتی بعد در می یابند که همسران ِ خیانتکاری دارند و این نقطه اشتراک به شروع یک رابطه عاطفی سخت و پیچیده میان آن ها منجر می گردد.

3. کازابلانکا

عنوان اصلی: Casablancaکارگردان: مایکل کورتیزمحصول: آمریکاسال اکران: 1942

اغراق ننموده ایم اگر بگوییم کازابلانکا فیلمی است با شهرتی عالم گیر. یک درام رمانتیک که با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمان براساس نمایشنامه همه به کافه ریک می آیند ساخته شد و با گذر زمان صندلیی دست نیافتنی میان آثار عاشقانه پیدا کرد.

فیلم که در جریان روزهای پر تنش جنگ دنیای دوم می گذرد یک رابطه عاشقانه قدیمی را با مانعی اساسی روبرو نموده که به یک دو راهی پیچیده ختم شده است؛ مردی که باید بین عشق و انسان دوستی دست به انتخاب بزند.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که کازابلانکا علاوه بر آنکه فیلمی عاشقانه است فیلمی است درباره مهاجرین و پناه جویان و از این زاویه نیز مورد بحث و تحلیل قرار گرفته است.

4. عشق

عنوان اصلی: Amourکارگردان: میشائل هانکهمحصول: فرانسه، آلمان، اتریشسال اکران: 2012

عشق را باید یکی از پرافتخارترین و تحسین شده ترین آثار میشائل هانکه دانست که هم در جشنواره کن نخل طلا - مهم ترین جایزه جشنواره - را تصاحب کرد و هم توانست در مراسم اسکار جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را به دست بیاورد.

عشق که با بازی ژان لویی ترنتینیان، امانوئل ریوا و ایزابل هوپر همراه بود بر زندگی یک زوج مسن تمرکز دارد که دو معلم موسیقی بازنشسته اند و حال در دوران پیری با تنهایی و مسائل جسمی دست به گریبان اند از جمله این که نیمی از بدن زن (امانوئل ریوا) به دلیل سکته فلج شده است و مرد باید از او مراقبت کند.

5. آپارتمان

عنوان اصلی: The Apartmentکارگردان: بیلی وایلدرمحصول: آمریکاسال اکران: 1960

آپارتمان با بازی جک لمون و شرلی مک لین یکی از نقاط اوج کارنامه بیلی وایلدر است. یک کمدی رمانتیک درجه یک که شخصیت اصلی اش عاشق زنی شده که با رییسش رابطه دارد و وضعیت تضادبرانگیزی را برای قهرمان فیلم ایجاد نموده است.

گرچه آپارتمان یک کمدی عاشقانه است اما اگر چند صحنه که در مجموع زهر فیلم را گرفته اند از آن حذف کنیم باید گفت با اثری تلخ طرفیم که به شکلی هوشمندانه بسیاری از مناسبات قدرت و ساختارهای پیشرفت در جامعه را نقد می نماید.

6. از دست رفته در ترجمه

عنوان اصلی: Lost in Translationکارگردان: سوفیا کوپولامحصول: آمریکا، ژاپنسال اکران: 2003

از دست رفته در ترجمه اولین فیلم سینمایی سوفیا کوپولا است که ابتدا به دلیل نسبتش با فرانسیس فورد کوپولا کارگردان مشهور آمریکایی و حضورش به عنوان بازیگر درسینمای آمریکا شناخته می شد اما با ساخت این اثر سینمایی توانست حرفه کارگردانی را شروع کند.

فیلم به رابطه یک بازیگر پا به سن گذاشته رو به افول و یک زن جوان می پردازد. هر دو ناراضی از زندگی و روابط عاطفی شان، هر دو غرق در احساس تنهایی و دست به گریبان با بی خوابی و احساس پوچی. در این میان چیزی جوانه زده که می گردد به عشق تعبیرش کرد اما بیان این حس میان این دو آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست.

7. او

عنوان اصلی: Herکارگردان: اسپایک جونزمحصول: آمریکاسال اکران: 2013

او یک فیلم عاشقانه علمی-تخیلی است. این ساخته اسپایک جونز که با بازی واکین فینیکس، ایمی آدامز و اسکارلت جوهانسون همراه است داستان مردی را دنبال می نماید که عاشق یک دستیار شخصی هوشمند شده که با هوش مصنوعی کار می نماید و البته صدای یک زن را دارد. ایده رابطه عاشقانه با یک ربات مدت ها در ذهن اسپایک جونز وسوسه ساخت فیلم را ایجاد نموده بود. او که با همین مضمون درسال 2010 هم یک فیلم کوتاه ساخته بود بالاخره در سال 2013 یک فیلم بلند داستانی ساخت و پیروز شد توجه سینما دوستان را با این اثر عاشقانه به خود جلب کند.

8. درخشش ابدی یک ذهن پاک

عنوان اصلی: Eternal Sunshine of the Spotless Mindکارگردان: میشل گوندریمحصول: آمریکاسال اکران: 2004

برخی از آن ها که تجربه یک رابطه عاشقانه شکست خورده را دارند می گویند کاش می شد حافظه مان را از خاطرات طرف مقابل پاک کنیم. یک روز صبح از خواب بیدار شویم و دیگر به یاد نیاوریم که چه روزهای تلخ و شیرینی را سپری نموده ایم. در درخشش ابدی یک ذهن پاک اتفاقی شبیه به همین در جریان است. موسسه ای پیدا شده که می تواند خاطرات مراجعین را پاک کند. مرد و زن قصه هر دو به این موسسه مراجعه نموده اند و بخش عمده فیلم در شرایطی می گذرد که مرد میخواهد در واکنش به اقدام زن، او نیز تمام خاطرات باقی مانده را از ذهنش پاک کند. اتفاقی که نهایتا به نابودی تمام عیار هر آنچه بود؛ هر آنچه دست کم در ذهن این دو عاشق ِ سابق بود منجر خواهد شد.

معروف ترین اثر میشل گوندری که فیلم نامه آن در همکاری با چارلی کافمن به رشته تحریر درآمده اثری است در ستایش عشق و بیشتر در ستایش خاطرات عاشقانه و ارزش ابدی و ازلی آن ها.

9. شکل آب

عنوان اصلی: The Shape of Waterکارگردان: گیرمو دل تورومحصول: آمریکاسال اکران: 2017

شکل آب که از فیلم های پیروز سال 2017 بود و جوایز اسکار را هم درو کرد درباره یک رابطه عاشقانه عجیب و نامتعارف است. زن جوانی که توانایی حرف زدن را به دلیل آسیبی درکودکی از دست داده و برای ارتباط برقرار کردن از زبان اشاره استفاده می نماید نظافتچی یک آزمایشگاه دولتی است که محل پروژه های سری است؛ یکی از این پروژه ها به یک موجودِ دو زیست عجیب مربوط است (البته از آن جا که می دانیم دل تورو کارگردان فیلم است وجود موجودات عجیب هم چندان غافلگیرمان نمی نماید). میان زن نظافتچی و این موجود غریب رابطه ای عاطفی شکل می گیرد در عین حال که یک تریلر جاسوسی پرتنش هم سر راه این قصه عاشقانه قرار می گیرد.

به نظر می رسد شکل آب را باید کوششی برای نمایش عشق در فراسوی قالب های متعارف و حتی در فراسوی زبان دانست.

10. بیمار انگلیسی

عنوان اصلی: The English Patientکارگردان: آنتونی مینگلامحصول: آمریکاسال اکران: 1996

فیلم سینمایی بیمار انگلیسی یک درام رمانتیک است که روایت آن در روزهای سرانجامی نبرد ایتالیا (در جنگ دنیای دوم) در جریان است. فیلم داستان یک خلبان گمنام را آنالیز می نماید که گذشته را به یاد ندارد و با نام بیمار انگلیسی در یک صومعه تحت مراقبت پرستار هانا بستری شده است.

بیمار انگلیسی با بازی رالف فاینس و ژولیت بینوش متمرکز بر رابطه عاطفی این بیمار و پرستار است. این اثر سینمایی پیروز شد چندین جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را از شصت و نهمین دوره جوایز اسکار تصاحب کند.

11. چترهای شربورگ

عنوان اصلی: The Umbrellas of Cherbourgکارگردان: ژاک دمیمحصول: فرانسهسال اکران: 1964

اگر به آثار موزیکال علاقه دارید فیلم چترهای شربورگ یکی از بهترین موزیکال های عاشقانه کل تاریخ سینما است.

این عاشقانه ماندگار که کاترین دنو معروف و میشل لوگران نوازنده و آهنگساز افسانه ای فرانسوی را نیز به خدمت گرفته بود توسط ژاک دمی کارگردانی شده است. چترهای شربورگ روایتگر یک قصه عاشقانه همراه با ناکامی است. این اثر سینمایی نخل طلای جشنواره کن و جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار را هم در فهرست افتخاراتش دارد.

12. ژول و جیم

عنوان اصلی: Jules and Jimکارگردان: فرانسوا تروفومحصول: فرانسهسال اکران: 1962

فیلم سینمایی ژول و جیم یک اثر عاشقانه مشهور فرانسوی است که در میان فیلم های موج نوی سینمای فرانسه نیز جا دارد.

این درام عاشقانه سومین فیلمی است که فرانسوا تروفو کارگردانی نموده است؛ فیلمی که پس از چهارصد ضربه و به پیانیست شلیک کن ساخته شد و داستان یک مثلث عشقی است. یک مثلث عشقی میان ژول، جیم و کاترین که روایت فراز و نشیب آن پیش، در طول و پس از جنگ دنیای اول در فرانسه، اتریش و آلمان در جریان است.

13. یک مرد و یک زن

عنوان اصلی: A Man and a Womanکارگردان: کلود للوشمحصول: فرانسهسال اکران: 1966

گرچه کلود للوش هم فیلم سازی را از شروع دهه 1960 میلادی شروع کرد اما هرگز به شهرت چهره های برجسته موج نو همچون گدار یا تروفو نرسید. با این وجود للوش با فیلم یک مرد و یک زن در تاریخ سینمای فرانسه ماندگار شد.

فیلمی که با بازی ژان- لویی ترنتینیان و انوک امه همراه بود و شکل گیری رابطه عاطفی میان یک زوج را دنبال می کرد؛ زوجی که هر دو همسران شان را از دست داده بودند و به تنهایی فرزندان شان را بزرگ می کردند. آن ها در مدرسه شبانه روزی بچه ها از روی اتفاق یکدیگر را ملاقات می نمایند و از همان لحظه یک رابطه پیچیده میان شان شروع می گردد.

فیلم للوش همچون بسیاری از آثار موج نوی سینمای فرانسه همراه با کوشش هایی خلاقانه در بکارگیری فرم بود. یک مرد و یک زن جایزه های معتبری چون نخل طلای جشنواره کن و بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار را هم تصاحب کرد.

14. تس

عنوان اصلی: Tessکارگردان: رومن پولانسکیمحصول: فرانسه، بریتانیاسال اکران: 1979

تس یک اثر عاشقانه با بازی ناستاسیا کینسکی و پیتر فرث است که براساس رمان تس از خانواده دوربرویل اثر توماس هاردی ساخته شد. تس داستان دردناک یک دختر دهقان جوان است که محبت دو مرد را به خود جلب نموده است.

تس را رومن پولانسکی کارگردان برجسته لهستانی کارگردانی نموده و طبق گفته او رمان تس از خانواده دوربرویل را ابتدا همسرش شارون تیت مدت کوتاهی پیش از به قتل رسیدنش به او معرفی نموده و برای خواندن داده بود. پولانسکی در شروع فیلم این اثر را به شاورن تیت تقدیم کرد.

15. وقتی هری سالی را دید…

عنوان اصلی: …When Harry Met Sallyکارگردان: راب رینرمحصول: آمریکاسال اکران: 1989

یک کمدی رمانتیک درباره هری (با بازی بیلی کریستال) و سالی (با بازی مگ رایان) که آشنایی دو دوست و مرزهای رابطه صمیمانه/عاشقانه میان آن دو را آنالیز می نماید.

فیلم راب رینر توانسته در گذر زمان به یکی از مشهورترین کمدی رمانتیک های آمریکایی بدل گردد. وقتی هری سالی را دید… علاوه بر آنکه در دوران خود پیروزیت هنری و تجاری به دست آورد نوعی ماندگاری فرهنگی نیز پیدا نموده است.

16. سه گانه پیش از

عنوان اصلی: The Before Thrillogyکارگردان: ریچارد لینکلیترمحصول: آمریکاتاریخ اکران: 1995، 2004، 2013

سه گانه پیش از به سه فیلمی گفته می گردد که ریچارد لینکلیتر از سال های 1995 تا 2013 ساخت و در هر سه آن ها ایثن هاک و ژولی دلپی به ترتیب نقش های جسی و سلین را ایفا کردند. این سه گانه سه بخش مختلف از زندگی یک زوج عاشق را نشان می دهد و در میان محبوب ترین آثار عاشقانه سینمای آمریکا قرار گرفته است.

این سه گانه به ترتیب زمان ساخت از فیلم های پیش از طلوع (Before Sunrise)، پیش از غروب (Before Sunset) و پیش از نیمه شب (Before Midnight) تشکیل شده است.

17.سینما پارادیزو

عنوان اصلی: Cinema Paradisoکارگردان: جوزپه تورناتورهمحصول: ایتالیاتاریخ اکران: 1988

سینما پارادیزو یکی از مشهورترین فیلم های چند دهه اخیر سینمای ایتالیا؛ اثری عاشقانه با تم های آشنا و نوستالژیک سینمای تورناتوره است. فیلم که در زمان حال و گذشته در جریان است کودکی و جوانی شخصیت اصلی (سالواتوره) را در روستای محل زندگی اش و سینمای معروف آن روستا یعنی سینما پارادیزو به تصویر می کشد.عشق سالواتوره به سینما، عشق دوران نوجوانی و بازگشت او پس از سال ها به همان روستا که یادبودهای بی اندازه دراماتیکی از گذشته را آشکار می نمایند از سینما پارادیزو فیلمی ساخته احساسات برانگیز که با همراهی موسیقی فراموش نشدنی انیو موریکونه به سختی ممکن است از ذهن مخاطب بیرون برود.سینما پارادیزو جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را هم در شصت و دومین دوره جوایز اسکار به دست آورد.

18. تابستان با مونیکا

عنوان اصلی: Summer with Monikaکارگردان: اینگمار برگمانمحصول: سوئدتاریخ اکران: 1953

تابستان با مونیکا کوششی است پیروز در جهت بازنمایی یک رابطه عاشقانه موقتی و سبک سرانه. رابطه ای با فرجامی تلخ که با دیدی واقع گرایانه و موشکافانه آنالیز شده است. این فیلم از اینگمار برگمان رابطه ای عاشقانه میان دو جوان از طبقه کارگر را به تصویر می کشد. رابطه ای که گرچه با آسان گیری و خوش گذرانی در تابستان شروع می گردد اما موقتی بودن دوران لذت و مسئولیت های سنگین ازدواج به راحتی آن را ویران می نمایند. هاریت آندرشون و لارس اکبورگ دو بازیگر اصلی فیلم برگمان در این اثر سینمایی هستند.

19. با ل های هوس

عنوان اصلی: Wings of Desireکارگردان: ویم وندرسمحصول: آلمان، فرانسهتاریخ اکران: 1987

فیلم سینمایی بال های هوس که با نام زیر آسمان برلین هم شناخته می گردد یکی از مشهورترین آثار فیلم ساز مهم موج نوی سینمای آلمان، ویم وندرس است. این اثر فانتزی رمانتیک درباره فرشتگانی است که بر فراز شهر برلین قرار دارند و کوشش می نمایند انسان های گم گشته و تحت فشار را آرام نمایند. کوششی که البته گاهی در آن پیروز اند و گاهی ناپیروز.این فرشته ها نامرئی و نامیرا هستند؛ یکی از این فرشته ها عاشق زنی شده و دوست دارد برای هر چه بیشتر نزدیک شدن به این عشق، خود به یک انسان تبدیل گردد. انسانی مرئی که دیده می گردد، طعم لذت های انسانی را می چشد و در عین حال فناپذیر است.با ل های هوس را باید فیلمی دانست که با دیدگاهی بیرونی به کلیت لذت های انسانی از جمله عشق نگاهی دوباره می اندازد. لذت هایی که در اثر تکرار و نگاه از درون با آن میزان لذت و عظمت واقعی شان به چشم نمی آیند و عادی جلوه می نمایند.

20. روشنایی های شهر

عنوان اصلی: City Lightsکارگردان: چارلی چاپلینمحصول: آمریکاتاریخ اکران: 1931

روشنایی های شهر قدیمی ترین و تنها فیلم صامت این لیست است. در روشنایی های شهر شخصیت ولگرد کوچولو با بازی چارلی چاپلین عاشق زنی نابینا شده و این کمدی رمانتیک توضیح بدبیاری های شخصیت ولگرد است.هنگامی که چاپلین روشنایی های شهر را می ساخت تکنولوژی استفاده از صدا در فیلم های سینمایی پدیدآمده بود اما با وجود این موضوع ترجیح داد این اثر را به شکل صامت بسازد. روشنایی های شهر پس از عرضه هم از نظر تجاری و هم از زاویه دید منتقدان اثری تحسین برانگیز ارزیابی شد. در حال حاضر این فیلم چاپلین را نه تنها یکی از بهترین آثار کارنامه کاری او بلکه یکی از بهترین کمدی رمانتیک ها و اساسا یکی از بهترین فیلم های کل تاریخ سینما ارزیابی می نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: زندگی امروز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1964

به "20 فیلم عاشقانه برتر دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 فیلم عاشقانه برتر دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید