کهکشان راه شیری خورده خواهد شد؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، هاله ستاره ای آندرومدا از کهکشان راه شیری خیلی بزرگ تر و پیچیده تر است که نشان می دهد کهکشان های بسیار بیش تری را خورده است که احتمالاً بزرگ تر بوده اند.

کهکشان راه شیری خورده خواهد شد؟

ستاره شناسان می گویند کهکشان پهناور آندرومدا در نزدیکی ما، پیشینه خشنی دارد و در نهایت کهکشان شیری ما را می خورد. محققان می گویند این کهکشان همان طور که در گذشته قدرنمایی نموده است و چند کهکشان کوچک تر را بلعیده است کهکشان ما را هم می بلعد.

محققان با یافتن برجامانده های آن کهکشان ها در شط های بزرگ ستارگان توانستند پیشینه خشن این کهکشان را تکه تکه بازسازی نمایند.

این ردگیری نشان داد که این کهکشان در چند میلیارد سال گذشته شماری از کهکشان ها را خورده بود و حدود چهار میلیارد سال دیگر کهکشان ما را هم نابود خواهد نمود. به نظر می رسد این کهکشان از 10 میلیارد سال قبل که شکل گیری آن آغاز شد این کار را می نموده است و امروز نیز رد کمرنگ آن کهکشان های کوچک تر را هنوز می توان دید.

ستاره شناسان امیدوارند با انجام این تحقیقات روشن گردد که کهکشان ما در نهایت چگونه بلعیده خواهد شد و عمر آن انتها خواهد یافت. اما راز های جدیدی هم برملا خواهد شد و معین می گردد که آندرومدا چرا و چگونه کهکشان های اطراف خود را نابود می نماید.

دکتر مک کی از پژوهشگاه ستاره شناسی و اخترفیزیک دانشگاه ملی استرالیا می گوید: کهکشان راه شیری در مسیری قرار گرفته است که حدود چهار میلیارد سال بعد با آندرومدا برخورد می نماید؛ بنابراین دانستن این که کهکشان ما با چه هیولایی روبرو می گردد برای آگاهی از سرنوشت نهایی کهکشان راه شیری مفید است.

هاله ستاره ای آندرومدا از کهکشان راه شیری خیلی بزرگ تر و پیچیده تر است که نشان می دهد کهکشان های بسیار بیش تری را خورده است که احتمالاً بزرگ تر بوده اند

محققان برای آن که بتوانند تکه تکه این داستان باستانی را که در مجله طبیعت چاپ شده است گردآوری نمایند توده های متراکم ستارگان را که به خوشه های کروی معروف هستند مورد مشاهده قرار دادند و نشانه هایی از ضیافت هایی باستانی را دیدند که آندرومدا طی آن ها همسایگان نزدیک تر خود را می بلعیده است.

محققان در این مشاهدات توانستند فسیل های کهکشان هایی را ببیند که از مرگ آن ها دیری است می گذرد و با استفاده از این فسیل ها بفهمند که در زمان زنده بودن چگونه بوده اند. درست همان طور که به وسیله فسیل های روی کره زمین به چند و، چون مرگ ها و زندگی ها در دوران باستان پی می بریم.

دکتر مک کی می گوید: با ردگیری بقایای محو این کهکشان های کوچک تر که خوشه های ستاره ای را در درون خود دارند توانستیم بفهمیم آندرومدا چطور آن ها را به درون می کشید و در نهایت در زمان های مختلف فرومی پوشاند.

این آنالیز یاری می نماید تا بتوانیم به پرسش های مهمی در خصوص سرنوشت کهکشان ما پاسخ دهیم، اما پرسش ها و راز های جدیدی را هم پیش می کشد. به گفته دانش مندان دو دور تغذیه آندرومدا از دو سمت به کلی متفاوت صورت می گیرد.

استاد لویس از مؤسسه ستاره شناسی سیدنی و دانشکده فیزیک دانشگاه سیدنی که همراه با دکتر مک کی این آنالیز را رهبری می نماید می گوید: این خیلی عجیب است و نشان می دهد که شبکه کیهانی مواد که کائنات را ریسده اند وعده های غذایی فراکهکشانی را فراهم می نمایند.

کشف شگفت آورتر این است که جهت این تغذیه باستانی با صفحه قمرهای عجیب یکی است. این صفحه آرایه هم تراز غیرمنتظره ای از کهکشان های کوتوله ای است که دور آندرومدا می چرخند.

طبق تحقیق قبلی همین دانش مندان، جاذبه خود آندرومدا در عرض چند میلیارد سال می تواند آن صفحه ها را از هم بگسلد.

استاد لویس می گوید: این صفحه باید جوان باشد، اما به نظر می رسد با تغذیه باستانی کهکشان های کوتوله ارتباط داشته باشد و همین به راز ها دامن می زند. شاید به علت شبکه کیهانی باشد، اما این فقط یک حدس است برای آن که بفهمیم این وضعیت از چه چیزی حکایت دارد باید خیلی فکر کنیم.

ستاره شناسان هم چنین امیدوارند این کشف بتواند به ما یاری کند تا بیش تر در خصوص کهکشان خودمان و روند تحولات آن در آینده بیاموزیم.

یکی از انگیزه های اصلی تحقیقات ستاره شناسی پی بردن به صندلی خودمان در کائنات است. یک راه آموختن در خصوص کهکشان خودمان تحقیق در خصوص کهکشان های شبیه آن و فهمیدن چگونگی شکل گیری و تحول این سامانه ها است.

گاهی این کار واقعاً از آنالیز کهکشان راه شیری آسان تر است، چون ما درون آن زندگی می کنیم و به همین دلیل انواع معینی از رصد ها خیلی سخت است.

منبع: ایندیپندنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2591

به "کهکشان راه شیری خورده خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهکشان راه شیری خورده خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید