چین: فقط ما می توانیم درباره قانون اساسی هنگ کنگ حکم دهیم

به گزارش نوای پرنده پارسی، دولت چین در بیانیه ای تاکید نمود تنها پکن حق دارد درباره مسائل مرتبط به قانون اساسی در هنگ کنگ اظهارنظر کند و تصمیم دیوان عالی هنگ کنگ که ممنوعیت استفاده معترضان ضد دولتی از ماسک را لغو نموده است، محکوم کرد.

چین: فقط ما می توانیم درباره قانون اساسی هنگ کنگ حکم دهیم

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران آنلاین از ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیانیه دولت چین احتمالا هنگ کنگ را بیش از پیش در بحران فرو می برد؛ هنگ کنگی که ماه هاست با اعتراضات خشونت آمیز روبروست و این قطب اقتصادی را به صحنه جنگ تبدیل نموده است.

ممنوعیت استفاده معترضان از ماسک صورت، اکتبر اجرایی شد؛ زمانی که رهبر حامی پکن این دولت شهر، برای اولین بار پس از بیش از 50 سال، قانونی متعلق به دوره استعماری را احیا کرد. این حرکت، چالش حقوقی مهمی برای دولت شهر هنگ کنگ از زمان بازگشت کنترل آن به چین در 1997 به شمار می رود.

دیوان عالی هنگ کنگ دوشنبه 27 آبان حکم داد، ممنوعیت استفاده از ماسک مغایر قانون اساسی است. اما پکن گفت این شاخه قضایی این منطقه اداری ویژه، فراتر از اختیاراتش عمل نموده است.

ژانگ تیه وی، سخنگوی مجلس چین گفت تنها این نهاد حق دارد اظهارنظر کند که آیا قانونی مطابق قانون اساسی هنگ کنگ هست یا خیر.

او اضافه نمود: هیچ نهاد دیگری حق ندارد قضاوت یا تصمیم گیری داشته باشد. این حکم به شدت حاکمیت مدیر اجرایی هنگ کنگ و این دولت شهر را تضعیف می نماید.

این مقام چین همچنین تاکید نمود که ممکن است این نهاد اقداماتی را در نظر بگیرد. او بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت: ما در حال آنالیز گزینه های مرتبط هستیم و گزینه هایی از سوی بعضی از نمایندگان ارائه شده است.

  • فیلم| اوج گیری اعتراضات در هنگ کنگ
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 8 دی 1398 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3006

به "چین: فقط ما می توانیم درباره قانون اساسی هنگ کنگ حکم دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: فقط ما می توانیم درباره قانون اساسی هنگ کنگ حکم دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید