ناسا با دو مأموریت جذاب دوباره خورشید را هدف می گیرد

به گزارش نوای پرنده پارسی، ناسا که هم اکنون به شدت مشغول برنامه بازگشت به ماه آرتمیس است، از خورشید هم غافل نشده و میخواهد مأموریت های تازه ای را برای مطالعه تأثیر ستاره مرکزی منظومه شمسی به فضا بفرستد.

ناسا با دو مأموریت جذاب دوباره خورشید را هدف می گیرد

خورشید همیشه یکی از گزینه های جالب توجه ناسا به ویژه در چند سال اخیر بوده است. در تابستان سال 2018 (مرداد 1397 خورشیدی) یک فضاپیمای جاه طلبانه به سمت تنها ستاره منظومه شمسی فرستاده شد تا به درک بهتر آن یاری کند. کاوشگر خورشیدی پارکر (Parker Solar Probe) هم اکنون پیرامون خورشید می چرخد و اطلاعات ارزشمندی را درست از تاج خورشیدی گردآوری می نماید.

اما کوشش ناسا برای مطالعه خورشید در اینجا متوقف نخواهد شد بلکه با همکاری دیگر آژانس های فضایی تقویت هم می گردد. این آژانس خاطرنشان کرد که دو مأموریت خورشیدی دیگر را برای این دهه تأیید نموده است و هر دو رویداد به آنالیز فیزیک خورشید و اثر آن بر آب وهوای فضایی می پردازند.

نخستین مأموریت تلسکوپ طیف سنج توان بالای پرتو فرابنفش شدید اپسیلون (EUVST Epsilon) نام دارد که به طور خلاصه Solar-C EUVST گفته می گردد. این تلسکوپ خورشیدی توسط آژانس کاوش های هوافضای ژاپن (JAXA) اداره می گردد و در سال 2026 میلادی (1405 خورشیدی) برای آنالیز چگونگی آزاد شدن بادهای خورشیدی از جو خورشید و نحوه راهنمایی فوران مواد خورشیدی در فضا، پرتاب خواهد شد.

مأموریت دوم کاوشگر تصویربرداری زیمان الکتروجت (Electrojet Zeeman Imaging Explorer) یا به اختصار EZIE نامیده می گردد و ماهواره ای است که در سال 2024 میلادی (1403 خورشیدی) برای مطالعه جریان های الکتریکی موجود در جو زمین که پدیده شفق قطبی را به مغناطیس کره زمین پیوند می دهد، راه اندازی می گردد. شاید در نگاه اول مرتبط به نظر نرسد، اما این مورد هم بخشی از سامانه آب وهوای فضایی است که شامل خورشید می گردد.

برهم کنش مغناطیس سپهر (Magnetosphere) و بادهای خورشیدی سمتی از مغناطیس سپهر را که رو به خورشید است، فشرده می نماید و سمت شب آن را به سمت مغناطیس دم (Magnetotail) می کشاند. الکتروجت های شفق قطبی بر اثر تغییر در ساختار مغناطیس دم ایجاد می شوند. همان پدیده های آب وهوای فضایی که عامل ایجاد شفق قطبی زیبا هستند، می توانند باعث تداخل در سیگنال های رادیویی و ارتباطی و شبکه های عمومی در سطح زمین و آسیب رساندن به فضاپیماهای مستقر در مدار زمین شوند.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) مدیر علوم ناسا گفت: ما بسیار خوشحالیم که این مأموریت های تازه را که مجموعه شگفت انگیزی از ابزارهای رصدی بی سابقه را به کار می برند، به ناوگان ماهواره هایی که در حال مطالعه سیستم خورشید-زمین ما هستند، بیفزاییم.

او اضافه نمود: من علاوه بر اشتیاق در انتخاب یک رصدخانه چندنقطه ای پیشگام برای تمرکز بر الکتروجت های شفق قطبی، به ویژه از پیگیری موفقیت مأموریت های علوم خورشیدی یوهکوه (Yohkoh) و هینود (Hinode) که همکاری بین المللی دیگری با JAXA و دیگر شرکای اروپایی در EUVST است، بسیار هیجان زده هستم.

درک فرآیندهای فیزیکی که بادهای خورشیدی و فوران های خورشیدی ازجمله شراره های خورشیدی و بیرون راندن جرم از تاج خورشیدی را شکل می دهد، می تواند به دانشمندان یاری کند تا این وقایع را که بر فناوری ساخت انسان و کاوشگران در فضا تأثیر بگذارد، پیش بینی نمایند.

  • ناسا نام فضانوردان تیم آرتمیس را برای اعزام به ماه خاطرنشان کرد

عکس کاور: نمای شفق قطبی از ایستگاه فضایی بین المللی؛ فضاپیمای سرنشین دار سایوز MS-12 و فضاپیمای باری پروگرس 72 هم در تصویر دیده می گردد.

Credit: NASA

منابع: Auto Evolution, SciTechDaily

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5962

به "ناسا با دو مأموریت جذاب دوباره خورشید را هدف می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا با دو مأموریت جذاب دوباره خورشید را هدف می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید