مخالفت قاطع کمیته امنیت مجلس عراق با پذیرش داعشی ها

به گزارش نوای پرنده پارسی، نماینده مجلس عراق با اشاره به پیشنهادهای اقتصادی کشورهای غربی به بغداد برای تحویل عناصر خارجی داعش، گفت: اگر برای هر کدام از این تروریست ها یک میلیون دلار هم بدهند حاضر به پذیرششان نیستیم.

مخالفت قاطع کمیته امنیت مجلس عراق با پذیرش داعشی ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالخالق العزاوی عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق امروز چهارشنبه گفت که کشورهای عربی پیشنهادهای اقتصادی وسوسه انگیز و بزرگی را به دولت بغداد برای استقبال از تندروهای داعش از سوریه داده اند.

العزاوی در گفت وگو با وبگاه خبری بغداد الیوم گفت: کشورهایی غربی پیشنهادهای وسوسه انگیز اقتصادی بزرگی به دولت عراق داده اند تا تندروهای داعش در سوریه را در خاک عراق پذیرا باشد؛ اما رای کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق در رد پذیرش تندروها ثابت است، حتی اگر برای هر کدامشان یک میلیون دلار بدهند.

العزاوی گفت: مخالفت ما از آن جهت است که تندروهای داعش مثل بمب های بشری هستند و حضورشان در تعداد بالا منبع نگرانی امنیتی مستمری ایجاد خواهد نمود. بنابراین ما باید آنها را به هر شکلی از مرزهای عراق دور کنیم تا از تکرار سناریوی دردناکی که شهرهای عراق پس از حوادث ژوئن 2014 دچار شد، اجتناب گردد.

فاضل ابورغیف یک کارشناس امنیتی عراق هم در گفت وگو با بغداد الیوم تاکید نمود که آمریکا نمی تواند عراق را برای پذیرش عناصر داعش و خانواده های بازداشتی آنها نزد نیروهای دموکراتیک سوریه تحت فشار قرار دهد.

وی شمار بازداشتی های داعش نزد نیروهای دموکراتیک سوریه را 75 هزار نفر خواند که از جمله آنها سرنموده های برجسته این گروهک هستند و آمریکا نمی تواند عراق را برای پذیرش این تعداد یا غیر آن تحت فشار گذارد. بخصوص که عراق اختیار این کار را دارد.

ابورغیف گفت: عراق در حال حاضر مخالف پذیرش داعشی های بیگانه است؛ اما اگر مسئله محدود به پذیرش سرنموده های برجسته داعش باشد عراق شاید بتواند منحصرا آنها را بپذیرد.

وی تاکید نمود: قبول یا رد استقبال از سرنموده های داعش یا خانواده های داعشی هایی که در سوریه هستند تصمیمی است که به عهده عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح است که پیشتر هم مخالفت خود را با پذیرش سرنموده های بیگانه داعش اعلام نموده بود و فقط با پذیرش عراقی های آنها موافقت داشت.

این کارشناس امنیتی گفت ورود عناصر داعش و خانواده هایشان به عراق خطرناک است. بخصوص که آنها از قدرت بالایی برای ساماندهی مجددد گروهک داعش برخوردارند.

عراق از زمانی که ترکیه تصمیم خود را برای انجام عملیات نظامی در شمال و شرق سوریه خاطرنشان کرد با اعزام نیروهای اضافی به مرز با هر گونه نفوذ احتاقتصادی عناصر داعشی مقابله نموده است. در روزهای گذشته اخباری حاکی از امکان انتقال زندانیان داعشی یا خانواده هایشان به عراق بود که منابع متعدد عراقی آن را رد کردند.

م

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2726

به "مخالفت قاطع کمیته امنیت مجلس عراق با پذیرش داعشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت قاطع کمیته امنیت مجلس عراق با پذیرش داعشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید