فراوری واکسن کرونا احتیاج به برنامه ریزی دارد

به گزارش نوای پرنده پارسی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: چندین شرکت به حوزه فراوری کیت، داروی درمانی و داروی از بین برنده ویروس کرونا ورود پیدا نموده اند که درصورت مجوز وزارت بهداشت، فراوری آن شروع می گردد.

فراوری واکسن کرونا احتیاج به برنامه ریزی دارد

به گزارش گروه فناوری نوای پرنده پارسی، مصطفی قانعی امروز در نشست خبری فراوری کیت های ایران ساخت تشخیص بیماری کرونا، ماسک و دارو های درمانی این بیماری که در محل معاونت علمی و فناوری برگزار گردید، گفت: ما خوشبختیم که با زیرساخت های کشور که طی چند سال اخیر که به وجود آمده، شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری به 600 شرکت رسیده است.

وی اضافه کرد: این زیرساخت ها می توانند در کمترین زمان ممکن وارد عرصه شوند و چالش های زیستی را حل نمایند.

قانعی با بیان اینکه این شرکت ها توانسته اند قابلیت های خود را در مورد ویروس کرونا نشان دهند، گفت: فراوری کیت های تشخیص سریع ویروس کرونا یکی از این قابلیت های شرکت های دانش بنیان حوزه زیستی به شمار می رود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری عنوان نمود: تا به امروز کیت های تشخیص کرونا که از چین به کشور وارد شده و توسط انستیتو پاستور به مرحله توزیع رسیده است، این کیت ها می توانند تا دو ماه جوابگو باشند، از این رو شرکت های دانش بنیان درصدد فراوری این کیت ها برآمدند.

وی اضافه کرد: ما در معاونت علمی با همکاری سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت فراخوانی را در راستای ارائه توانمندی های شرکت ها در حوزه فراوری کیت های تشخیص سریع اعلام کردیم تا بتوانیم بلافاصله بعد از اتمام کیت های وارداتی، از کیت های داخلی استفاده کنیم.

قانعی اعلام کرد: طی هفته اخیر 50 شرکت دانش بنیان برای فراوری کیت های تشخیص سریع کرونا اعلام آمادگی نموده اند که از این تعداد 5 شرکت را انتخاب نموده ایم.

وی ادامه داد: این شرکت ها باید در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت کیت ها را به فراوری برسانند و از سوی دیگر کیت های فراوریی باید مورد تأیید سازمان غذا و دارو باشند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه امروز قراردادی با این شرکت ها منعقد می گردد، گفت: این قرارداد منوط به توانمندی شرکت هاست تا بتوانند کیت های با کیفیت و مورد تأیید شده را به فراوری انبوه برسانند و به بازار عرضه نمایند.

وی در مورد کیت های تشخیص سریع ویروس کرونا گفت: این کیت ها می توانند به سرعت فرد مبتلا را شناسایی نمایند تا بلافاصله بعد از آن فرد قرنطینه گردد و عامل انتقال به افراد دیگر نباشد.

قانعی در مورد اقدامات در زمینه فراوری دارو برای مبتلایان به ویروس کرونا گفت: شرکت ها درصدد هستند دارو هایی را برای مبتلایان فراوری نمایند و از سوی دیگر کمترین ضرر را برای افراد داشته باشند.

ورود شرکت های دانش بنیان به آزمایشات بالینی داروی درمان ویروس کرونا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه دو شرکت دانش بنیان، دو دارو را در این راستا آماده نموده اند، گفت: در حال حاضر این دو شرکت بعد از اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو وارد مرحله آزمایشات بالینی دو دارو خواهند شد.

وی با تأکید بر اینکه باید حتماً مجوز کمیته اخلاق وزارت بهداشت برای فراوری این دو دارو صادر گردد، گفت: بعد از اخذ مجوز، کار تست های درمانی دارو های گیاهی برای درمان ویروس کرونا شروع می گردد؛ این دارو ها از گیاهان دارویی کم ضرر هستند که بهبود را تسریع می بخشند.

ورود شرکت های دانش بنیان به ساخت دارویی برای افراد دارای علائم ویروس کرونا

قانعی گفت: دو شرکت دیگر هم درصدد هستند موادی برای بینی و حلق افرادی که دارای علائم ویروس کرونا هستند را فراوری نمایند تا این مجاری تنفسی عاری از هر گونه ویروس از جمله کرونا گردد. در حال حاضر باید مجوز این دارو نیز از سوی وزارت بهداشت صادر گردد تا تست های آن شروع و در صورت مثبت بودن، به فراوری برسد.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، افرادی که دارای علائم خفیف هستند و هنوز تست کرونای آن ها مثبت نشده، امکان استفاده از این دارو را خواهند داشت تا شانس ابتلا به ویروس کاهش یابد.

قانعی تأکید کرد: این دارو ها و کیت ها با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی به فراوری خواهند رسید. اکنون برای دو داروی درمان و دو مواد دارویی از بین برنده ویروس تحقیقات شروع شده و تیمی در این راستا تشکیل شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری توضیح داد: به محض صدور مجوز، تا یکی دو روز آینده تست ها شروع می گردد و باید طوری آزمایش شوند که باکتری های مفید دهانی از بین نروند.

وی تأکید کرد: همیشه باید این دارو ها تأییدیه بگیرند و در صورت مثبت شدن نتایج تأثیرگذاری شان تا یک ماه آینده به فراوری انبوه برسند.

قانعی اضافه کرد: امیدواریم تا هفته آینده نتایج اولیه این دارو ها تعیین گردد، در صورتی که سازمان غذا و دارو تأیید کند، به فراوری خواهند رسید.

وی با بیان اینکه فراوری واکسن احتیاج به برنامه ریزی دارد، گفت: واکسن ها برای واکسینه شدن هستند و آن را به فرد سالم تزریق می نمایند.

قانعی در مورد واکسن کرونا گفت: باید کشور ببیند که چند درصد از افراد به این ویروس مبتلا می شوند یا درگیر این ویروس شده اند تا بر اساس آن اقدام به فراوری واکسن کند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه فراوری چنین واکسن هایی سخت است، گفت: باید واکسنی فراوری گردد که بتواند افراد را در برابر کرونا واکسینه کند. باید دانش فنی فراوری این واکسن را داشته باشیم، اما در هر صورت فراوری انبوه چنین واکسنی شدنی نیست.

قانعی اضافه کرد: برای فراوری واکسن کرونا یک واکسنی باید ساخته گردد که بر سارس و مرس غلبه کند که این کار سختی است.

وی ادامه داد: یک سال آنفلوانزا در کشور شدید شد، شرکت ها اقدام به فراوری واکسن آنفلوانزا کردند، اما سال بعد دیدیم که این آنفلوانزا در کشور شیوع کمتری داشته از این رو شرکت های فراورینماینده متضرر شدند.

به گفته قانعی، از این رو احتیاج است که در فراوری واکسن برنامه ریزی جدی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3885

به "فراوری واکسن کرونا احتیاج به برنامه ریزی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری واکسن کرونا احتیاج به برنامه ریزی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید