تصویر نو تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

به گزارش نوای پرنده پارسی، تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل کهکشان غبارآلود NGC 7172 را نشان می دهد که در فاصله 110 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی Piscis Austrinus (ماهی جنوبی) قرار گرفته است.

تصویر نو تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

به گزارش تسنیم؛ دانشمندان تلسکوپ فضایی هابل می گویند: جهت گرد و غباری که در سراسر NGC 7172 می گذرد، قلب درخشان کهکشان را پنهان می کند و باعث می شود که NGC 7172 چیزی بیش از یک کهکشان مارپیچی معمولی که از کنار دیده می شود، نباشد.

با این حال، منجمان با بررسی دقیق تر چیزی غیرمنتظره پیدا کردند: هنگامی که ستاره شناسان NGC 7172 را در سراسر طیف الکترومغناطیسی بررسی کردند، به سرعت متوجه شدند که چیزی بیشتر از آن چیزی است که به نظر می رسد NGC 7172 یک کهکشان سیفرت یعنی نوعی کهکشان با نور شدید فعال است.

این تصویر از تلسکوپ فضایی هابل ناسا/ESA نشان می دهد که گره های غبار تیره در قلب کهکشان مارپیچی NGC 7172 پخش شده است. این کهکشان تقریباً در فاصله 110 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی Piscis Austrinus قرار گرفته است.

هابل اجرام مانند این کهکشان را در طول موج نور مرئی می بیند که همان چیزی است که چشم انسان می تواند ببیند. این تصویر با استفاده از دو ابزار آن یعنی دوربین پیشرفته و دوربین میدان وسیع 3 گرفته شده است.

اما برای درک بیشتر در مورد ساختار این کهکشان، لازم بود طول موج دیگری بررسی شود. در دهه 1980، ستاره شناسان، کهکشان را در طول موج مادون قرمز مشاهده کردند که می تواند از میان ابر های غباری برای مشاهده ساختار های زیرین آن نگاه کند. مشاهدات در این طول موج ها قلب درخشان کهکشان سیفرت را نشان داد.

تصویر هابل از داده های جمع آوری شده برای مطالعه هسته های فعال کهکشانی استفاده می کند، گروهی که شامل کهکشان های سیفرت است. هسته های فعال کهکشانی، نواحی درخشانی در قلب کهکشان ها هستند که به نظر می رسد به دلیل چگالی ستارگان در آنجا، درخشان تر از آن چیزی هستند که می توان در نظر گرفت. این منطقه ها می توانند به قدری روشن باشند که از کل بقیه کهکشان روشن تر باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7608

به "تصویر نو تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر نو تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید