کانادا یا استرالیا ، به کجا باید رفت؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، در سا ل های اخیر کانادا و استرالیا 2 مقصد عمده برای مهاجران ایرانی به منظور کار و تفریح به شمار می رود. حال کدام گزینه می تواند گزینه مناسب تری باشد؟ این مقاله به مقایسه زندگی روزمره در این 2کشور بزرگ می پردازد. کانادا و استرالیا از بزرگترین کشور های جهان هستند. برای همین اگر بخواهیم مقایسه ای بین تمام شهر های موجود در این کشور ها ترتیب دهیم، احتمالاً خواندن این مقاله برای شما تا سال آینده طول خواهد کشید. بنابراین تصمیم گرفتیم تا این مقایسه را میان 2 مقصد اصلی مهاجرت و سفر، تورنتو و سیدنی، ترتیب دهیم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

کانادا یا استرالیا ، به کجا باید رفت؟

برای دریافت خدمات ویزای مولتی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

پرواز و سفر

در این مورد نیازی به فکر کردن نیست که تجربه سختی در پیش خواهید داشت، مگر اینکه به غذای هواپیمایی ها و انقباض عضلات تان علاقه داشته باشید. متوسط زمان پرواز از تهران تا استرالیا حدود 18 ساعت است، همین طور باید زمان توقف ها را، که معمولاً در طول این راستا 1 توقف است نیز باید به این زمان اضافه نمود .حتی اگر بتوانیم از خستگی پرواز هم بگذریم درد نواحی کمر و نشیمنگاه تا چند روز شما را اذیت خواهد نمود. این به این معناست که حتی بعد از دیدن یک فصل از سریال Game of Thrones کمی بیشتر از نصف زمان پرواز سپری می گردد. زمان پرواز تهران تا تورنتو نیز حدود 15 ساعت است و زمان تقریباً کمتری را در آسمان خواهید بود. برای تهیه بلیط برای پروازتان می توانید به آژانس های مسافرتی یا هواپیمایی های قطر، امارات، ترکیه، لوفتانزا و کانادا مراجعه کنید.

اجاره

اولین کاری که باید انجام دهید این است که جایی برای ماندن پیدا کنید و احتمالاً چه در تورنتو و چه در سیدنی اجاره ها برایتان گران خواهند بود. خیلی از مردم زندگی در مرکز شهر را به دلیلِ بودن در قلب شهر و نزدیک بودن به همه چیز، ترجیح می دهند. اما به این منظور باید بهای بالاتری هم پرداخت نمایند. انتخاب یک مکان مناسب برای زندگی با کمی فاصله بیشتر نسبت به مرکز شهر می تواند انتخاب عاقلانه تر و ارزانتری باشد. همینطور زندگی با هم خانه ها و دوستان و تشریک اجاره با آنان می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد و میزان اجاره ای را که پرداخت می کنید تا حد زیادی کمتر کند.

شغل ها و موارد استخدامی

حالا که جایی برای ماندن دارید، درصورتی که پشتیبانی در آنجا منتظر شما نیست باید به دنبال شغلی برای خود باشید. به عنوان یک ایرانی تازه وارد جامعه ایرانی های مقیم آن مکان می تواند به شما یاری کند. همانطور که از قدیم گفته اند، بیشتر روابط در اینجا به داد شما می رسند تا توانایی ها. خیلی از مردم به وسیله سفارش آشنایانشان کار پیدا می نمایند، دوستان یا خانواده. جدا از سایت های شغل یابی سایت هایی مانند Craiglist و Kijiji Facebook هم می توانند مفید فایده باشند. درصد استخدام در استرالیا (5.8%) و در کانادا (5.9%) است و به نسبت بقیه کشورها کمتر و نسبت به کشوری همچون ایرلند (11.7%) خیلی پایین تر است. اما تمامی این موارد نسبی هستند، چون این امر به شغل شما، مکانتان (این کشورها، کشورهای بزرگی هستند) و تقاضای زمینه شغلی شما مرتبط است. چیزی که هم در استرالیا و هم در کانادا قطعی است، تقاضای بالا در صنعت مبادله است. بنابراین اگر شما یک برقکار، لوله کش، نجار یا کارگر هستید، به غیر از موارد معدود، احتمالاً زمان زیادی را صرف جستجو برای شغل نخواهید کرد. همینطور صنعت مهمان پذیری نیز زمینه مناسبی برای یافتن شغل است.

مالیات ها

مالیات ها در کانادا: در کانادا هیچ راه فراری برای نپرداختن مالیات ها نیست. سوأل این است که چقدر مالیات باید پرداخت کنید. در کانادا یک مالیات استانی و یک مالیات فدرال وجود دارد که با هم در اونتاریو به 13% می رسند. شما این مالیات را در اکثر خرید هایتان پرداخت می کنید. این مالیات 13 درصدی اکثر مواقع در قیمتی که در برچسب قیمت می بینید لحاظ نشده اند، بنابراین اگر شما جنسی را 10 دلار خریداری کنید، صندوقدار برایتان 11.30 دلار محاسبه خواهد نمود. وقتی وارد تورنتو می شوید، قبل از آغاز به کار باید برای دریافت شماره بیمه اجتماعی خود اقدام کنید. واضح است که میزان مالیاتی که شما در تورنتو پرداخت می کنید بسته به میزان درآمد شماست. مالیات های که شما پرداخت می کنید بر دو نوع هستند، استانی و فدرال. بسته به میزان درآمدتان هر استان در کانادا درصد متفاوتی مالیات برایتان تأیین می نماید، اما همگی به میزان یکسانی مالیات فدرال پرداخت می نمایند. گرچه، هر دو مالیات به طور همزمان از روی حقوق شما برداشت می شوند. در راستای محاسبه یک سال کاری برای تعیین مالیات، حقوق شما از اول ژانویه تا سرانجام دسامبر محاسبه می گردد. همچنین اگر در تعطیلات کاری به سر می برید می توانید برای برگرداندن بیشتر مالیاتتان اقدام کنید. مالیات ها در استرالیا: در استرالیا 10 درصد به تمام خرید ها اضافه می گردد. استرالیایی ها از یک شماره مالیاتی (TFN) استفاده می نمایند تا خود را برای سیستم مالیاتی تعیین نمایند. بعد از ورودتان به آنجا لازم است تا برای تهیه آن هر چه زودتر اقدام کنید. سال مالیاتی در استرالیا از اول جولای در هر سال آغاز شده و در سرانجام ژوئن پایان می یابد. بسیاری از استرالیایی ها هر ساله میزانی از مالیاتی که پرداخت نموده اند را پس می گیرند. همینطور اگر شما با یک ویزای کار/تعطیلات مشغول به کار هستید می توانید 100% مالیات خود را پس بگیرید.

حمل و نقل

حمل و نقل در تورنتو شامل ترن، اتوبوس و تراموا ها می گردد. تمام این موارد با هم مرتبط هستند، مهم نیست راستاتان چقدر طولانی باشد یا از چند تریپ استفاده می کنید، هزینه یک راستا یک طرفه 3 دلار خواهد شد. پیشنهاد می کنیم اگر دوست ندارید در ساعت 7:30 صبح و سرمای -15 درجه، منتظر اتوبوس و یا تاکسی باستید، مکان زندگی خود را نزدیک یک خط مترو انتخاب کنید. سیدنی دارای شبکه مترو نیست. اما دارای شبکه ای از اتوبوس ها و قطار ها است. میزان هزینه قطارها بسته به مسافتی که طی می کنید دارد (حداکثر 8.60 دلار). راستاهای اتوبوس نیز به 6 بخش تقسیم شده اند، بنابراین میزان هزینه شما به بخش هایی که از آنها برای سفرتان انتخاب می کنید بستگی دارد. بیشترین هزینه ای که در یک راستا یک طرفه پرداخت خواهید کرد 4.70 دلار است.

آب و هوا

اگر یک بخش در این مقاله باشد که بخواهد در تصمیم شما تأثیر قطعی بگذارد، همین بخش است. گزینه های موجود هوای آفتابی به همراه گرما یا هوای آفتابی به همراه سرما هستند. از لحاظ فصلی استرالیا و کانادا در تضاد هستند. کانادا به خاطر زمستان و استرالیا به خاطر تابستانش شناخته شده هستند. در روز کریسمس، درکانادا شما لباس های گرم و در استرالیا، اگر چیزی بخواهید بپوشید، احتمالاً لباس بسیار خنکی خواهید پوشید. در تورنتو چهار فصل را با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد تجربه خواهید کرد. آب و هوا در تورنتو روزانه تغییرات دمایی زیادی را در پی دارد، مخصوصاً در فصل های سردتر. زمستان در تورنتو سخت است، گرچه نسبت به دیگر مکان ها در کانادا ملایم تر است. اما در سیدنی تابستان ها گرم . زمستان ها ملایم هستند، همینطور در سرتاسر سال باران های پراکنده می بارند. تابستان های سیدنی نیز از تابستان های تورنتو کمتر شرجی هستند.

خواروبار

یک مسأله که در کانادا و استرالیا مشترک است، کمبود شکلات های مطرح در آنان است. تعییناً محصولات زیادی هستند که ما آنها را می شناسیم، اما در هر دو شهر نمی توان آنها را پیدا کرد. اما به طور متوسط هزینه ای که برای تهیه مواد مورد نیازتان در استرالیا پرداخت می کنید اندکی بیش از کانادا است.

تلفن

امروزه ما نمی توانیم بدون تلفن زندگی کنیم. استرالیا و کانادا دارای چند شرکت متفاوت خدمات مخابراتی هستند که مشتاقند تا با شما قراردادی 2 ساله ببندند. اگر شما خطوط اعتباری را انتخاب کنید به نسبت خطوطی که قرارداد آنان طولانی مدت تر است هزینه بسیار بیشتری پرداخت خواهید کرد. بهتر است که طرحی ارزان تر را برگزینید. همینطور برای صرفه جویی می توانید گوشی خود را از خانه آورده و آن را قفل گشایی کنید. به این صورت دیگر مجبور نخواهید بود تا برای خرید یک گوشی هزینه سرسام آوری متقبل شوید. هر کاری که می کنید هیچ گاه با وطن خود بدون خرید یک کارت تماس بین المللی تماس نگیرید.

اختلاف زمانی

آیا شما از زمان در خانه عقب تر خواهید بود یا جلوتر؟ تورنتو معمولاً 8.5 ساعت از تهران عقب تر است، در همین حال سیدنی 5.5 ساعت از تهران جلوتر. ما واژه معمولاً را به این دلیل به کار می بریم که در بهار و پاییز، استرالیا، کانادا و ایران ساعت خود را برای استفاده بهتر از نور روز، کمی به عقب یا جلو می برند، و به همین دلیل ممکن است تغییرات اندکی در اختلاف زمانی رخ دهد. به همین دلیل برای یک یا دو هفته این اختلاف زمانی با افزایش یا کاهش یک یا دو ساعته روبه رو می گردد.

مهاجرت

معمول ترین راه مهاجرت به استرالیا بعد از کار/تعطیلات پیدا کردن یک اسپانسر برای استخدام و اقدام برای شیوه نیروی متخصص است. در قوانین جدید برای بخش اعظمی از کسانی که اقدام می نمایند پیدا کردن یک اسپانسر تنها گزینه مؤثر است. وقتی برای 2 سال یا بیشتر بتوانید یک اسپانسر مناسب برای خود پیدا کنید می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. عموماً در کانادا سیستم مهاجرتی کمتر سخت گیر و پیچیده است و به میزان قابل ملاحظه ای هم ارزان تر از هزینه های دولت استرالیاست. برای آنالیز تمام گزینه ها، موارد و هزینه ها در راستای مهاجرت، می توانید اطلاعات بیشتری در سایت های رسمی دولتی هر کدام از این کشور ها پیدا کنید. www.imi.gov.au (استرالیا)، www.cic.gc.ca (کانادا) امیدواریم این مقاله در راستای تعیین کردن مقصدتان مفید باشد. شاید بهتر باشد از هر دوی این دو کشورهای رویایی دیدن کنید، چون آنان دارای فرهنگ ها، تاریخ و صحنه های گوناگونی هستن و تجربه های متفاوتی برایتان به ارمغان می آورند. منبع: immigroup.com

منبع: کجارو
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2156

به "کانادا یا استرالیا ، به کجا باید رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا یا استرالیا ، به کجا باید رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید