صالحی امیری: پنچاک سیلات هدیه شورای المپیک آسیا به میزبان بود، شکایت می کنیم

به گزارش نوای پرنده پارسی، رئیس کمیته ملی المپیک ، گفت : مدال های اندونزی در رشته ناشناخته و بومی، محلی پنجاک سیلات، هدیه شورای المپیک آسیا به کشور میزبان بود و ما رسما به شورای المپیک آسیا شکایت خواهیم کرد.

صالحی امیری: پنچاک سیلات هدیه شورای المپیک آسیا به میزبان بود، شکایت می کنیم

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرنگاران از جاکارتا، سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک گفت : مدال های اندونزی در رشته ناشناخته و بومی، محلی پنجاک سیلات، هدیه شورای المپیک آسیا به مقامات سیاسی این کشور بود و ما رسما به شورای المپیک آسیا شکایت خواهیم کرد.

او در واکنش به قرار دادن رشته پنجاک سیلات در بازی های آسیایی جاکارتا- پالمبانک گفت: تغییر رتبه اندونزی از 17 در رقابت های 2014 اینچئون به 4 در 2018 جاکارتا هدیه ای بود که مسوولان شورای المپیک آسیا به کشور میزبان دادند و مسوولان المپیک آسیا باید در این خصوص پاسخگو باشند.

وی با بیان این که ارزش بازی های آسیایی در رقابت ثانیه ای و میلمتری ورزشکاران و قهرمانان است اضافه نمود: برای هر رشته ای صدها ورزشکار رقابت می نمایند تا به بازی های آسیایی برسند و در طول برگزاری رقابت های آسیایی هم ده ها ورزشکار برای کسب مدال کوشش می نمایند، اینکه کشور میزبان بتواند به همین راحتی و بدون هیچ کوششی مدال گیرد جای تعجب و تاسف دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک وظیفه میزبان را تامین امکانات برابر و ایجاد فضای عادلانه برای همه کشورهای شرکت نماینده عنوان نمود و ادامه داد: در رقابت های آسیایی نظام داوری مبتنی بر قضاوت عادلانه و جلوگیری از حق کشی، انگیزه قهرمانان را برای رقابت افزایش می دهد و اگر هر کدام از اینها ذایل گردد انگیزه رقابت را از بین می برد، این اقدام شورای المپیک آسیا در ورود پنجاک سیلات به بازی های آسیایی، غیر قابل توجیه، غیر عقلانی و حق کشی مسلم است.

سید رضا صالحی امیری توضیح داد: تصمیم شورای المپیک آسیا برای اهدای 10 مدال در رشته پنجاک سیلات به کشور اندونزی و تغییر رنک این کشور از 17 در رقابت های اینچئون به 4 در رقابت ها حق کشی مسلم و بی سابقه است و در این خصوص سکوت نخواهیم کرد.

وی با اعلام این خبر که اعتراض ایران را در دیدار با شیخ احمد، رئیس شورای المپیک آسیا به او اعلام نموده اضافه نمود: متاسفانه پاسخ شیخ احمد قانع نماینده نبود و او گفت که اگر ایران هم میزبان بازی های آسیایی باشد چنین امتیازی به ایران هم تعلق خواهد گرفت. ما با توجه به همکاری های گسترده ای که با شورای المپیک آسیا و شیخ احمد داریم اعتراض خواهیم کرد و معتقدیم این نوع رفتارها، نشانگر بی انسجامی ساختار المپیک آسیاست و قطعا کمیته ملی المپیک ایران رسما به شورای المپیک آسیا اعتراض می نماید.

صالحی امیری تقلیل رتبه قطعی چهارمی ایران به پنجمی را ناشی از اهداف سیاسی داخلی و رقابت های انتخاباتی اندونزی دانست و گفت : ما این موضوع را سیاسی و در راستای اهداف انتخاباتی کشور میزبان می دانیم وقطعا این اقدام نقض کامل اصل جدایی ورزش از سیاست است.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به ناداوری های انجام شده برای ورزشکاران ایرانی و دیگر ورزشکاران، گفت : هر جا مقامات کشور اندونزی حضور داشتند داوران برای خوش خدمتی به آنها با ناداوری و حق کشی مدال را به هر شکل ممکن، به سینه ورزشکار اندونزیایی می رساندند، این نوع رفتارهای روح عدالت در ورزش را خدشه دار می نماید. این اتفاقات نه فقط به ضرر ایران بلکه به ضرر سایر کشورها هم است و انتقادات آنها را هم در پی دارد.

صالحی امیری با تقدیر از کوشش ورزشکاران و قهرمانان کشور در رقابت های آسیایی، خاطر نشان کرد: جوانان ما در اکثر رشته ها به فینال رسیدند و این مایه مباهات مردم ایران است. رشد ورزش ما در سال های گذشته به حدی بود که مقامات ورزشی کشورهای دیگر در دیدار هایی که داشتیم ابراز تعجب می کردند و کاروان ایران را کاروانی توانمند و قابل تحسین می دانستند و این افتخاری برای مردم و کشور ماست و انشاالله این رشد و پیشرفت تا المپیک 2020 ادامه خواهد داشت. برنامه ما برای رقابت های 2020 است و این جوانان با تجربیاتی که کسب می نمایند قطعا در آن رقابت ها عملکردی به مراتب بهتر خواهند داشت.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 161

به "صالحی امیری: پنچاک سیلات هدیه شورای المپیک آسیا به میزبان بود، شکایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی امیری: پنچاک سیلات هدیه شورای المپیک آسیا به میزبان بود، شکایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید