سرکرده جدید داعش کیست

به گزارش نوای پرنده پارسی، یک روزنامه انگلیسی به استناد گفته چند مقام امنیتی جزئیات جدیدی را درباره سرکرده جدید داعش منتشر کرد.

سرکرده جدید داعش کیست

به گزارش گروه بین الملل نوای پرنده پارسی، دو منبع اطلاعاتی غربی اعلام کردند که نام کامل سرنموده جدید گروه تروریستی داعش امیر محمد عبدالرحمن المولی السلبی است که یکی از اعضای موسس این گروه بوده و مسئول اسیران اقلیت یزیدی عراق و نظارت بر عملیات داعش در سرتاسر دنیا بر عهده وی بود.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی درباره هویت و مشخصات سرنموده جدید داعش نوشت: السلبی تنها چند ساعت پس از آنکه مرگ البغدادی تایید شد به عنوان جایگزین وی معرفی شد. نامی که داعش در ابتدا برای جانشین البغدادی اعلام نموده بود ابو ابراهیم الهاشمی القریشی بوده است.

در حالی که سه ماه از قتل البغدادی می گذرد، تصویر کامل السلبی توسط عناصر اطلاعاتی غربی و منطقه ای منتشر شده است و این اعتقاد وجود دارد که وی هم اکنون در مرکز تصمیم گیری این گروهک قرار گرفته است.

السلبی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ایدئولوژیست ها در میان رده های بالای گروهک داعش به شمار می آمد. وی که در تل عفر و در یک خانواده ترکمانی عراقی به دنبال آمده، یکی از معدود سران غیر عرب داعش به شمار می آمد.

بعضی وی را با نامه حاجی عبدالله و در بعضی از حلقه های داعش از وی به عنوان عبدالله قارداش یاد می کردند.

امیر محمد عبدالرحمن المولی السلبی، سرنموده جدید گروه تروریستی داعش

سلبی از دانشگاه موصل و در رشته علوم شریعت فارغ التحصیل شده و در سال 2004 توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و در زندان اردوگاه بوکا در جنوب عراق، جایی که با البغدادی ملاقات کرد، زندانی شد. گفته می گردد که وی دست کم یک فرزند دارد.

پیش از آنکه البغدادی در حمله نیروهای آمریکای در 27 اکتبر 2019 (5 آبان) در شمال غرب سوریه کشته گردد، وزارت خارجه آمریکا برای سر وی 5 میلیون دلار جایزه مشخص نموده بود.

السلبی در ماه آگوست نیز به عنوان جایگزین بالقوه برای البغدادی که بیمار بود در نظر گرفته شده بود اما تایید جایگزینی وی به جای البغدادی چند ماه به طول انجامید.

السلبی در کوشش است تا به تحکیم نسل جدید سران داعش که تقریبا بیشتر آنها بسیار جوان هستند، بپردازد.

نیروهای کُرد در شمال عراق هشدار داده اند که از تابستان گذشته حملات داعش در مرکز و شمال عراق افزایش یافته است. داعش بین 20 تا 26 دسامبر ادعا نموده که 106 حمله انجام داده است.

یک مقام ارشد کُرد گفت: ما شاهد افزایش حملات داعش از اواسط سال گذشته هستیم که که تمرکز آن بیشتر بر جنوب واقع شده است. هم اکنون ماهانه به طور متوسط 60 حمله در عراق ثبت می گردد که شامل ترورها، بمب های کنار جاده ای و حملات به نیروهای امنیتی می گردد.

وی اضافه نمود: شبکه روستایی گروهک داعش همچنان دست نخورده باقی مانده و در کل، اعضای داعش در عراق همچنان حقوق ماهانه دریافت نموده و در مناطق کوهستانی آموزش می بینند.

شکار سلبی به ترکیه، جایی که برادرش عادل السلبی به عنوان نمایده یک حزب سیاسی با نام جبهه ترکمان های عراق شناخته می گردد، گسترده شده است. گمان می رود که سرنموده جدید داعش تا پیش از اینکه به این سمت برسد با برادرش در ارتباط بوده است.

مقامات اطلاعاتی، جزئیات اندکی درباره مکان حضور السلبی دارند و معتقدند که احتمال حضور وی در استان ادلب سوریه، جایی که البغدادی در آنجا حضور داشت اندک بوده و وی ترجیح می دهد تا در شهرهای کوچک در غرب موصل مستقر باشد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3614

به "سرکرده جدید داعش کیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکرده جدید داعش کیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید