اشک های عکاس انگلیسی در حرم امام حسین (ع) ، اربعین برای من شروعی دوباره بود

به گزارش نوای پرنده پارسی، عکاس مسیحی و انگلیسی، عکاسی از راهپیمایی اربعین را برای خود شروعی دوباره می داند و از این راهپیمایی به عنوان یک جنبش اجتماعی و ارزیابی ارزش های فرهنگی و تاریخی دنیا اسلام یاد می نماید.

اشک های عکاس انگلیسی در حرم امام حسین (ع) ، اربعین برای من شروعی دوباره بود

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش، امیلی گارث ویت عکاس مسیحی و انگلیسی از جمله عکاسانی است که با حضور در آیین باشکوه و عظیم راهپیمایی اربعین حسینی (ع) تصاویر زیبایی را از این حماسه مردمی ثبت نموده است.

گفت وگوی ما با این عکاس انگلیسی را در ادامه می خوانید:

خود را معرفی کنید و برایمان بگویید که چگونه با اسلام و فرهنگ عاشورایی آشنا شدید و تصمیم به شرکت در پیاده روی اربعین گرفتید؟

من امیلی گارث ویت هستم؛ 25 سال دارم و از 15 سالگی عکاسی را آغاز کردم. به فاصله ده روز مانده به اربعین سال 2017 یک موسسه هنری از تهران، با من تماس گرفت و از من خواست یک مجموعه مستند درباره اربعین برای آن ها آماده کنم. این نخستین بار بود که درباره اربعین می شنیدم.

کمی درباره سفر زیارتی اربعین تحقیق کردم و در ادامه متوجه شدم که اطلاعات آنلاین بسیار کمی درباره آن در دسترس است. اطلاعات بسیار اندکی درباره راهپیمایی های اربعین وجود داشت. محتوای تازه ای که ارزش های فرهنگی، مالی و اجتماعی اربعین را بازتاب دهد، کمتر دیدم. از این رو برایم هیجان انگیز بود که این کار را انجام دهم.

تا پیش از انجام این پروژه، هرگز به خاورمیانه نیامده بودم و این تجربه از هر جهت برای من تازه بود. اگر بخواهم در یک کلام بگویم، اربعین برای من مثل آغازی دوباره بود.

گروه بزرگی از افراد ایرانی که در این سفر حاضر بودند، برای من مثل اعضای خانواده ام شده بودند و حضور در اربعین برای من آموزه های زیادی را به همراه داشت.

بازتاب حضور شما در پیاده روی اربعین و عکاسی از این رویداد مردمی در میان دوستان و همکاران انگلیسی تبارتان چگونه بود؟

وقتی پس از اربعین به انگلستان برگشتم، کار های زیادی انجام دادم و عکس هایم را برای نشریات و نهاد های بین المللی ارسال کردم؛ فکر می کنم در سال 2018 حدود 17 نمایشگاه بین المللی برگزار کردم و پس از آن همه در فضای مجازی درباره کار های من صحبت می کردند. در آن مقطع چندان به اهمیت ثبت این رویداد پی نبرده بودم اماحالا می دانم که با مستند کردن اربعین چه کار مهمی انجام داده ام.

بنابراین تصمیم گرفتم بار دیگر برای شرکت در پیاده روی اربعین به عراق سفر کنم. در دنیا جا های زیادی وجود ندارند که بتوانید بدون برنامه قبلی از آن ها دیدن کنید و به این اندازه از آن استفاده کنید. اما ماجرای اربعین متفاوت است. برنامه سفر به راحتی فراهم شد. در این سفر همه به دنبال هدفی واحد هستند و در یک راستا تعیین حرکت می نمایند؛ پس کسی گم نمی گردد؛ حتی کسانی که برنامه ریزی قبلی ندارند.

نظاره کردن این راهپیمایی مردمی به عنوان یک جنبش اجتماعی و ارزیابی ارزش های فرهنگی و تاریخی این حرکت از جمله اهدافی بود که آن ها را دنبال می کردم؛ ازاین رو به این سفر بیشتر به عنوان یک راهپیمایی صلح آمیز که آحاد جامعه را به یکدیگر نزدیک می نماید، نگاه کردم؛ چراکه می خواستم آن را برای رسانه های بین المللی ملموس تر جلوه دهم

آنچه در این سفر بیش از همه برایتان جذاب بود، چه بود؟

مندر طول زندگی ام همیشه به داستان هایی که به شکلی نادرست گزارش شده اند یا اصلا به آن ها پرداخته نشده است بیشتر علاقه مند بوده ام؛ بنابراین انگیزه ام گزارشگری و مستند کردن این نوع وقایع به شیوه ای کاملا انسان محبت آمیز و مهیج است. عمده کوشش هنری-رسانه ای من به عنوان یک عکاس، معطوف به توجه بر بعد انسانی اتفاقات بزرگ اجتماعی بوده که میلیون ها نفر را درگیر خود می نمایند. فکر می کنم به عنوان یک خانم جوان، مهم ترین چیز برایم همراهی همکاران ایرانی و عراقی ام بود. من فقط 25 سال دارم و این که آن ها برای کار و آزادی ام به عنوان یک عکاس-خبرنگار ارزش قائل بودند و به من اعتماد داشتند، لحظات فوق العاده ای را برایم بوجود آورد.

به دوستان و همکارانتان پیشنهاد می کنید که این سفر را تجربه نمایند؟

بسیاری از دوستان و همکارانم همین حالا هم چنین کاری را می نمایند و ما درباره احساساتمان با هم مصاحبه می کنیم؛ من از این بابت بسیار شادمانم؛ بنابراین زحمتی برای متقاعد کردن آن ها نمی کشم. افراد زیادی هستند که کار های بسیار خوبی انجام می دهند و امیدوارم کار های آن ها هم به طور منصفانه در رسانه ها مورد توجه قرار گیرد.

تفاوت عکاسی در راهپیمایی اربعین با پروژه های عکاسی دیگری که پیش از این آن ها را تجربه نموده اید، چیست؟

فکر می کنم فوریت عکاسی از اربعین برایم بسیار تازه بود؛ معمولاً آرامش احتیاج اصلی کار من بوده و اینکه اجتماعی مثل اربعین مرا درون خود پذیرفته برایم بسیار ارزشمند است؛ این اجتماع، مسئولیت سنگینی را بر دوش من قرار داده و از من انتظاراتی دارد که باید آن ها را برآورده کنم.

درباره اربعین احساسم این بود که باید خود را واقعا وقف آن کنم؛ به تدریج مطمئن شدم این کار ارزشی را که در زمان آغاز در آن دیده بودم در خود دارد. من به کاری که انجام داده ام اعتقاد دارم و سال ها به آن ادامه خواهم داد.

با توجه به آن چه از نزدیک مشاهده نموده اید رفتار رسانه های غربی در انعکاس واقعیات دنیا اسلام و منطقه خاورمیانه را چگونه می بینید؟

رسانه های غربی عامدانه برای تصویرسازی منفی از خاورمیانه کوشش می نمایند. رسانه های غربی عمدتاً اخبار منفی و مسائل خاصی را از خاورمیانه بازتاب می دهند در صورتی که مسائل و اخبار منفی در همه جای دنیا وجود دارند. در این باره به نظر من خبرنگاران جوان می توانند در این راستا مؤثر باشند و راه را نشاند دهند؛ آن ها با عملکرد خود می توانند روی دیگر حقیقت خاورمیانه را به تصویر بکشند و اطلاعاتی که به شکلی نادرست در دنیا ارائه می گردد را تصحیح نمایند. به باور من این رویه از سوی خبرنگاران درحال تغییر است و فکر می کنم رسانه های اجتماعی در این میان نقش خود را به خوبی ایفا می نمایند.

من نیز سعی می کنم داستان هایم را به روش خود در در فضای مجازی به اشتراک بگذارم و خوشبختانه در این میان، نظر کسی به من دیکته نمی گردد. این کار گاهی می تواند سخت و ترسناک باشد، اما من کوشش می کنم به سمت درستی هدایتش کنم. گمان می کنم حالا شمار خبرنگارانی که مثل من داستان های خودشان را تعریف مینمایند رو به افزایش است.

برای برگزاری نمایشگاه عکس های اربعینی تان به ایران آمده اید؟

حضور من در ایران و برگزاری نمایشگاه عکس های اربعینی ام به واسطه دعوتی بود که از سوی شبکه بین المللی هدهد انجام شد. من در پاسخ به آن ها گفتم که شادمان می شوم چنانچه بتوانم سفری مقدماتی به ایران داشته باشم و از نزدیک با مردم ایران و اقوام مختلف ایرانی دیدار کنم تا به این واسطه بتوانم تصویری از زندگی در ایران بسازم. ایران کشور بسیار شگفت انگیزی است و اقوام گوناگونی در آن زندگی می نمایند. شما نمی توانید با دیدن تصاویر یک یا دو نفر همه گستره ایران را در چند هفته به نمایش درآورید؛ بنابراین سفر اول برای من بسیار حائز اهمیت بود. می خواستم روبه روی مردم ایران بنشینم و به داستان های آن ها گوش دهم و زوایای مختلف ایران را از نزدیک مشاهده کنم. به زودی به ایران بازخواهم گشت؛ چراکه حضور در ایران برایم هیجان انگیز است. پس از بازگشت، تمرکز بیشتری بر موضوعاتی که می خواهم آن ها را به تصویر بکشم خواهم داشت.

اجازه نمی دهم تصویری که رسانه های غربی از ایران نشان می دهند بر افکار و تصمیماتم اثر بگذارد. همیشه صداقت را در کاری که انجام می دهم حفظ خواهم کرد و به صدای افرادی که در کنارم هستند گوش می کنم و تصمیم خود را درباره آنچه واقعا در اینجا می گذرد می گیرم.

از عکاسان ایرانی هم شناختی دارید؟

بعضی از عکاسان ایرانی از دوستان من هستند. همچنان که آثار یکی از آنان فوق العاده است و به اعتقاد من حس انسانیت عمیقی در آثار و روشی که وی در به تصویر کشیدن زندگی روزمره ایرانیان دارد، دیده می گردد. عکس های او از بوسنی و عراق بسیار خوب است و من چیز های زیادی را از او یاد گرفتم. من چند سالی است که کار عکاسی خیابانی انجام می دهم و فکر می کنم ایران عکاسان بسیار خوبی در سراسر دنیا دارد.

در ادامه گفت وگوی ویدیویی با این عکاس انگلیسی و اشک های او در حرم امام حسین (ع) را می بینید:

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 4 آبان 1398 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2378

به "اشک های عکاس انگلیسی در حرم امام حسین (ع) ، اربعین برای من شروعی دوباره بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشک های عکاس انگلیسی در حرم امام حسین (ع) ، اربعین برای من شروعی دوباره بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید