آمریکا: کانادا و عربستان اختلافاتشان را به وسیله دیپلماسی حل نمایند ، ما نمی توانیم به جای آنها این کار را انجام دهیم

به گزارش نوای پرنده پارسی، وزارت امور خارجه آمریکا از کانادا و عربستان خواست که اختلافات خود را به وسیله دیپلماسی حل و فصل نمایند.

آمریکا: کانادا و عربستان اختلافاتشان را به وسیله دیپلماسی حل نمایند ، ما نمی توانیم به جای آنها این کار را انجام دهیم

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هیتر نائورت، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا با اشاره به اختلافات کانادا و عربستان بر سر بازداشت فعالان مدنی توسط سعودی ها، گفت که این دو کشور باید مناقشات به وجود آمده را به وسیله دیپلماسی حل و فصل نمایند.

وی گفت: وزارت امور خارجه آمریکا این مساله را با سعودی ها در میان گذاشته است.

نائورت در ادامه گفت: هر دو طرف باید با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک این موضوع را در کنار یکدیگر حل نمایند. ما نمی توانیم به جای آنها این کار را انجام دهیم بلکه آنها باید خودشان این مساله را حل و فصل نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد: ما دولت عربستان را تشویق می کنیم که اطلاعات مربوط به پرونده های حقوقی مورد مناقشه را علنی کند.

وزیر امور خارجه عربستان روز دوشنبه از درخواست کانادا برای آزاد کردن فعالان مدنی بازداشت شده در کشورش انتقاد کرد.

در همین حال، شبکه خبری العربیه گزارش داد که عربستان برنامه های تبادل دانشجویی با کانادا را متوقف نموده است. بر اساس این گزارش، دانشجویان سعودی دارای بورسیه مشغول به تحصیل در کانادا قرار است به کشورهای دیگر منتقل شوند.

ریاض به تازگی گفت، به دنبال آن که اوتاوا خواستار آزادی فعالان حقوق مدنی در عربستان شده است، سعودی ها تجارت و سرمایه گذاری جدید در کانادا را به حال تعلیق در می آورند.

این اقدام سعودی ها پس از آن صورت گرفت که کانادا خواستار آزادی فوری فعالان مدنی بازداشت شده در عربستان شد؛ خواسته ای که از سوی ریاض پیش تر نیز مداخله در امور داخلی قلمداد شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان آمده است، این کشور نسبت به خودداری از مداخله در مسائل داخلی سایر کشورها از جمله کانادا متعهد بوده و در عین حال مخالف هرگونه مداخله عوامل خارجی در امور داخلی عربستان است.

عربستان گفت: هر اقدام مضاعفی از سوی کانادا در راستای مداخله در امور داخلی عربستان به منزله اذعان به حق ما برای مداخله در امور داخلی کانادا خواهد بود.

دولت کانادا در نخستین واکنش به اقدام عربستان درخصوص تعلیق روابط تجاری و سرمایه گذاری گفت که به دنبال رایزنی با ریاض است.

منبع: انتخاب
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2506

به "آمریکا: کانادا و عربستان اختلافاتشان را به وسیله دیپلماسی حل نمایند ، ما نمی توانیم به جای آنها این کار را انجام دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: کانادا و عربستان اختلافاتشان را به وسیله دیپلماسی حل نمایند ، ما نمی توانیم به جای آنها این کار را انجام دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید